Na Děčínské kotvě vládnou exotické rostliny a jednoduché tvary

Letošním hitem 34. ročníku Mistrovství floristů ČR s názvem Děčínská kotva jsou bílo-zelené kombinace květů v jednoduchých oválných či krychlových skleněných vázách. Voda ve sklenicích se uměle přibarvuje, aby ladila s barvou interiéru. Vládne jednoduchost v tvarech a exotika v druzích květin, uvedla porotkyně Jitka Dvořáková.

Tématem letošní floristické soutěže v Děčíně je život s květinou a do něj patří svatba i pohřeb, řekl jeden z organizátorů akce Libor Kunte. Z květin, zeleniny, obilí, sušených doplňků připravují soutěžící svatební kytici, zdobí svatební židli a vázu. Novinkou letošní soutěže je také disciplína v dekoraci rakve. Celkem dvanáct soutěžících v kategorii senior a 21 juniorů musí rovněž připravit kytici pro dekoraci v komerčních prostorách, například banky, státní instituce, pojišťovny a hotely. Mezi soutěžícími jsou i floristé ze Slovenska a Německa. Podle Dvořákové se právě v Německu rodí evropské špičky mezi floristy.
Jedním z kritérií, které se na soutěži oceňuje, je originalita. Účastníci si však musí rozmyslet, kolik jsou ochotni do mistrovství investovat. Náklady na jednoho účastníka se pohybují okolo 10 000 korun, řekl Kunte, který je zároveň ředitelem děčínské zahradnické školy.
Vítěze soutěže vyhlásí porotci ve čtvrtek večer. Výtvory soutěžících si veřejnost bude moci prohlédnout v pátek a sobotu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *