Na Hané se začíná sklízet řepka

Na Hané se začínají v těchto dnech rozjíždět žne. Zemědělské podniky z regionu před časem vyjely do polí s ozimým ječmenem, nyní některé z nich zahájily také sklizeň řepky a ozimé pšenice. Podle odborníků letošní úroda obilovin na Hané zřejmě bude mimo jiné kvůli vytrvalým dešťům v uplynulém období slabší než loňská. "Do polí s ozimou pšenicí vyjeli jako první zemědělci z oblastí, které postihly záplavy. Poté, co voda opadla, bylo málo vzduchu, a obilí předčasně dozrálo," uvedl ředitel olomoucké Agrární komory Miloš Porč.

Podle předběžných odhadů větších zemědělských podniků letos zemědělcům z Hané zřejmě klesnou výnosy zhruba o 15 procent. Na obilovinách se negativně podepsaly zejména deště a záplavy. „Na jaře byly také v určitém období vysoké teploty, a to zrovna v době, kdy rostliny potřebují pro odnožování chladnější počasí,“ uvedl před nedávnem Porč.
Zemědělci z Olomouckého kraje letos sklízejí obilí z menší plochy než loni. Obiloviny letos v regionu rostou podle údajů Českého statistického úřadu na 105.104 hektarech, což je o 6,6 procenta méně než v roce 2009.  Loni pěstitelé z kraje sklidili podle ČSÚ celkem 625.462 tun obilovin, což je o 3,4 procenta méně než v roce 2008. Pokles zapříčinily nižší výnosy, které se snížily u obou hlavních obilovin pěstovaných na Hané, pšenice ozimé a ječmene jarního.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *