Na jihu se hledá nejkrásnější louka

Občanské sdružení Daphne ČR – Institut aplikované ekologie – vyhlásilo pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje druhý ročník soutěže o Nejkrásnější jihočeskou louku 2011. Vlastníci pozemků v Jihočeském kraji nebo ti, kdo na nich hospodaří, mohou do poloviny června nominovat louku nebo pastvinu, kterou mají rádi a která je pro ně ta nej. O vítězce rozhodne komise složená z lidí různých oborů - přírodovědeckého, zemědělského či krajinářského.

„Louky neodmyslitelně patří k dnešní české krajině, dotvářejí její typický vzhled a hostí řadu rostlin a živočichů, které jinde nenajdeme. Touto soutěží bychom chtěli ukázat, že pěkné a zajímavé jsou i díky tomu, že se o ně někdo stará, že na nich hospodaří,“ objasnil hlavní myšlenku soutěže Martin Střelec z pořádající organizace Daphne.
V loňském roce si z řady přihlášených luk vydobyla prvenství Grüne Wiesse (Zelená louka) u Českého Krumlova, kterou přihlásila Lenka Bártlová. „Překvapilo nás, kolik se sešlo zajímavých míst a jaký k nim mají zemědělci kladný vztah. Ukázkovým příkladem jsou vítězné louky, u nichž jsme část jejich příběhů odkryli na internetových stránkách soutěže,“ prozradila dosavadní koordinátorka soutěže Petra Konvalinková.
Na vítěze i letos čeká cena v podobě vyřezávané dřevěné sochy. Slavnostní předání cen proběhne na konci srpna v rámci výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích. Podrobné podmínky soutěže a přihlášku mohou zájemci nalézt na internetových stránkách http://nejkrasnejsilouka.daphne.cz.
Soutěž Nejkrásnější jihočeská louka 2011 byla vyhlášena za finanční podpory Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí a Jihočeského kraje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *