Na Karlovarsku mapují bolševník

Karlovarský kraj hledá cesty, jak podpořit boj s agresivními invazními rostlinami, zejména s bolševníkem velkolepým. Jeho výskyt se v kraji rozšiřuje a kromě zdravotního rizika ohrožuje i výnosy zemědělských plodin. Přímé legislativní nástroje na zamezení šíření invazních rostlin ale kraj nemá, chce alespoň podrobně zmapovat jeho výskyt, řekl krajský radní pro životní prostředí Jaroslav Bradáč.

Kraj si nechal zpracovat materiál, který shrnuje možnosti regulace bolševníku. Podle něj vzhledem k rozsáhlému a historicky velmi starému rozšíření bolševníku velkolepého na území Karlovarského kraje nelze v dohledné době počítat s celoplošnou regulací.
„Bolševník se rozrůstá a jeho výskyt mohutní. Kromě vytlačování původního rostlinstva ale může mít dopad i na zemědělce, kteří jsou závislí na dotacích,“ uvedl Bradáč. „Kraj ale nemá žádné zákonné nástroje, aby na majitele pozemků přímo působil. To mají obce s rozšířenou působností. Ale i ty narážejí na legislativní problémy,“ uvedl Bradáč.
Aktivně se k boji s bolševníkem postavily Mariánské Lázně, které připravily pilotní projekt likvidace bolševníku v okolí Kosího potoka. Celkem jde o území o rozloze 140 kilometrů čtverečních, kde bolševník zasáhnul už 700 hektarů pozemků. Aby ale mohlo město začít s likvidací, muselo zkontaktovat a získat souhlas všech majitelů pozemků, kterých bylo na 2500.
Podle Bradáče ale nebude možné jednoduše pilotní projekt od Mariánských Lázní převzít. Odbor životního prostředí krajského úřadu proto navrhuje zmapovat rozšíření bolševníku, zejména v oblastech mimo centrální oblasti výskytu, a vytypovat oblasti vhodné k postupné regulaci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *