Na Liberecku klesly výrazně stavy skotu

Podle informací Českého statistického úřadu klesly stavy skotu v Libereckém kraji za posledních 15 let asi o 60 procent. Zatímco ještě v roce 1990 chovali zemědělci ve čtyřech okresech přes 94 tisíc kusů dobytka, letos na jaře už jich bylo jen 38 tisíc, z toho 17,8 tisíce krav. Těch přitom chovali počátkem toku 1990 zemědělci v kraji třikrát víc.

„Na poklesu stavů dobytka se podepsala nižší poptávka po hovězím mase a v posledních letech také výskyt BSE, kvůli kterému musely na porážku stovky krav,“ řekl Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Stejný názor má i předseda Agrodružstva vlastníků Libštát na Semilsku Jaroslav Podzimek. Podle něj budou stavy zejména krav zřejmě dál klesat. „Péče o dobytek je náročná a drahá a ceny mléka se od začátku roku snižují a chovy se vyplácejí stále méně,“ řekl Podzimek.
Neklesají ale jen stavy dobytka, podle informací ČSÚ ubývá i prasat. Zatímco ještě v roce 2001 jich zemědělci v kraji chovali téměř 61 tisíc, letos už jich napočítali jen něco přes 43 tisic, což je téměř třicetiprocentní pokles. Důvodem úbytku prasat jsou podle zemědělců poměrně nízké ceny. „Náklady se rok od roku zvyšují, zatímco výkupní ceny v posledních letech stagnovaly, nebo dokonce kvůli levnému vepřovému z dovozu klesají a sotva pokrývají náklady,“ řekl ředitel SZP Sychrov Josef Šilar.
Podobná je situace i u drůbeže, jejíž stavy se jen za posledních pět let snížily téměř na polovinu. Ještě v roce 2001 se v kraji chovalo přes dvě stě tisíc kusů drůbeže, letos na jaře už to bylo jen 112 tisíc kusů a stavy dál klesají. Podle Teplého je důvodem dovoz levného drůbežího masa ze zahraničí, kterému čeští producenti nemohou cenou konkurovat. „Výrazně také klesá zájem o vejce,“ dodal Teplý. Zatímco skotu a prasat ubývá, roste zájem o chov ovcí, koz a také koní. Jejich stavy ale počtu dobytka či prasat ani zdaleka nedosahují, protože se jim většinou věnují jen drobní zemědělci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *