Na národní dotační programy bude 1,5 miliardy korun

Finanční prostředky na národní zemědělské dotační programy by měly v příštím roce vzrůst z letošních zhruba 1,3 na 1,5 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu, který dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Jiří Rusnok. Národní dotační programy představují jen velmi malou část celkových agrárních podpor.

„Je to nezbytný formální krok, aby příslušné programy mohly být vyhlašovány a schváleny na úrovni jak Poslanecké sněmovny, tak i ministerstva zemědělství,“ uvedl Rusnok.
Největší část národních dotací v posledních letech směřuje na nákazový fond pro chovatele hospodářských zvířat. V rámci národních programů jsou podporovaní například také zpracovatelé, včelaři či ovocnáři. Národní dotace směřují také k rybníkářům či do státních hřebčínů.

Ministerstvo zemědělství by si v příštím roce mělo meziročně přilepšit zhruba o sedm miliard korun na 53,6 miliardy korun, především v důsledku zvýšení dotací z Evropské unie. Evropské dotace českým zemědělcům, potravinářům, vodohospodářům či lesníkům mají v roce 2014 vzrůst z necelých 32 miliard korun na více než 38 miliard korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *