Na Ohradě padl nový rekord ve vábení

Nový český rekord ve vábení jelenů se stal ozdobou sobotních Národních mysliveckých slavností v loveckém zámku Ohrada na Českobudějovicku. Na nádvoří tam najednou vábilo jelena 469 lidí - někteří na vlastní řevnice, trubky rohy a mušle, ostatní na erární vábničky.

Velkým zážitkem pro návštěvníky pak bylo samotné mistrovství republiky ve vábení jelenů, na jehož 13. ročníku se utkalo 12 kandidátů na vítězství.
Každý ze soutěžících předvedl tři hlasy, a to hlas mladého jelena, jelena stojícího u laní a vítězný ryk. Z vítězství se nakonec radoval šestadvacetiletý David Princ, který na národním mistrovství pokořil úřadujícího mistra Evropy Jana Brtníka. Na třetím stupínku skončil jako loni Tomáš Třeský. Na mistra Evropy z roku 2005 Josefa Kaprase zbylo čtvrté místo. Úroveň soutěže byla podle organizátorů i diváků skvělá, bylo prý znát, že čeští jelenáři patří v této disciplíně ke světové špičce.
„Vábení jelenů je u nás rodinnou tradicí, zdědil jsem ho po tátovi a ten zase po svém otci. Jelenáři jsou i ostatní příbuzní,“ řekl dvojnásobný mistr Evropy, třiadvacetiletý lesák Jan Brtník z Kladské. V dětství hrál na flétnu i na piano a maminka z něj chtěla mít virtuosa. To mu sice nevydrželo, ale hudební sluch mu pomohl k mistrovským titulům ve vábení zvěře. Jedním z největších zážitků pro něj bylo, když kdysi na roh zapůjčený od kamarádčina otce zkoušel na začátku říje přilákat jelena a povedlo se. „Ozval se mi zdálky a během dvou minut se přišel na mě podívat, obcházel mě probírkou, přišel ke mně na pár metrů. To je ten největší zážitek – když se na vás přijde podívat,“ popsal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *