Na Olomoucku klesly plochy obilovin

Pěstitelé z Olomouckého kraje letos sklízejí obilí z menší plochy než loni. Obiloviny v letošním roce v regionu rostou na 105 104 hektarech, což je o 6,6 procenta méně než v roce 2009. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Do některých polí v kraji již vyjely v uplynulých dnech kombajny, zatím sečou podle olomoucké Agrární komory ozimý ječmen.
Téměř polovinu osevní plochy obilovin v Olomouckém kraji zabírá ozimá pšenice, která roste na zhruba 50.800 hektarech. Druhou nejvýznamnější obilovinou v regionu je tradičně ječmen jarní, kterým pěstitelé oseli více než 34.800 hektarů. Osevní plocha obou těchto obilovin ale klesla, u pšenice ozimé se snížila o zhruba 3100 hektarů, u ječmene jarního o téměř 4600 hektarů.
S letošní sklizní již v Olomouckém kraji začali zemědělci, kteří pěstují ozimý ječmen na lehčích půdách. Žně dále zahájili někteří pěstitelé z oblastí, které postihly záplavy. Odborníci očekávají, že letošní úroda obilovin v kraji bude asi o 15 procent nižší než loňská.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *