Na podporu úspor energií půjde více peněz

Na podporu úspor energií v ČR může jít letos 42 milionů korun, což je o 12 milionů korun více, než vláda původně rozhodla loni v listopadu. Navýšení v rámci programu Efekt by mělo být pokryto výnosy z aukcí emisních povolenek. Navýšení podpory dnes schválila vláda. Oznámilo to tiskové oddělení po skončení jednání. Předkládající ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) již dříve uvedlo, že nové prostředky budou určeny na rekonstrukce veřejného osvětlení. MPO přijalo v letošním roce v rámci programu 47 žádostí na opatření ke snížení energetické náročnosti veřejného osvětlení s celkovými požadavky na dotaci ve výši 22,5 milionu korun. Program Efekt přitom na tuto aktivitu počítal letos s částkou 10,5 milionu korun.

Program Efekt byl založen v roce 1998, tedy ještě před vstupem Česka do Evropské unie. Slouží k podpoře projektů menšího rozsahu a funguje jako doplněk pro operační programy a národní programy, jako je například Nová zelená úsporám.
V jeho rámci mohou například obce žádat po státu podporu malých investic při snižování energetické náročnosti budov nebo veřejného osvětlení. Z programu lze také financovat vzdělávací akce v oblasti energetiky pro veřejnost. Podporované je bezplatné poradenství, vydávání publikací či pořádání seminářů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *