Na reformě společné zemědělské politiky EU bychom mohli vydělat

Jak vyplývá z důvěrné studie pro Evropskou komisi, kterou získala agentura Reuters, na uvažované reformě systému zemědělských plateb v Evropské unii by finančně ztratily nejvíce Francie a Španělsko. Kdyby se převedla část plateb farmářům z rozpočtu EU do národních rozpočtů, jak navrhují některé země, vydělalo by nejvíce Německo a také noví členové EU, včetně České republiky.

Při zpětném převedení deseti procent z obřích podpor pro zemědělce na členské státy by Francie ztrácela ročně na čistých převodech 200 milionů eur a Španělsko by dostávalo méně o 188 milionů eur. Německo by naopak získávalo za rok navíc 185 milionů eur, uvádí se ve studii připravené evropskou komisařkou pro zemědělství Mariann Fischerovou-Bölovou.
Kromě Německa by získaly i Itálie, Británie, Nizozemsko a Belgie a také všech deset nových členů EU. Ty by ze svého rozpočtu do roku 2013 nic financovat neměly, protože podle vstupní dohody se jim budou dotace pro farmáře postupně zvyšovat a 100 procent dosáhnou až v roce 2014. Noví členové by získali tím, že převedením deseti procent z celkové sumy 215 miliard eur přímých subvencí farmářům by se ušetřilo na členských poplatcích. Nováčci by tak dostali do roku 2013 navíc celkem 1,3 miliardy eur, z toho by na největší Polsko připadalo 466 milionů eur.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *