Na růstu produkce vína v patnácti původních zemí EU má největší podíl Francie

Poprvé od roku 2001 výrobci vína v původních patnácti zemích EU čekají letos růst produkce. Na celkovém růstu produkce se podílí hlavně výsledky dosažené ve Francii. Celková produkce představuje 177 milionů hektolitrů, což je o osm procent více než v předchozí sezóně. Na předchozím vegetačním období se nepříznivě podepsaly vysoké letní teploty, které vysušily vinice a hrozny. Informace vyplývají ze zprávy evropského farmářského sdružení COPA-COGECA. Odhady pro zbývajících deset nových členů EU, z nichž šest patří mezi producenty vína, však zatím nejsou k dispozici, dodalo sdružení.

Produkce ve Francii se má zvýšit o třiadvacet procent na 58,5 milionu hektolitrů. Vloni úroda vína v zemi klesla o šestnáct procent. V Itálii, které mezi evropskými producenty patří po Francii druhá příčka, produkce vína stoupne o šest procent. Produkce až o 27 procent vzroste i v Německu, kterému patří čtvrtá příčka.
Třetí největší producent Španělsko očekává pokles o sedm procent. Důvodem je plíseň, která postihla úrodu v jednom z nejproduktivnějších regionů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *