Na severní Moravě se přemnožil kůrovec, ale není to kalamitní stav

V jehličnatých lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) se letos objevil více než v jiných letech kůrovec. S přemnožením brouka se podnik potýká nejvíce v některých částech Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Z celostátního pohledu je kůrovce více, ale kalamitní stav to není. Uvedla to mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Přemnožení kůrovce státní podnik eviduje zejména v oblasti Nízkého Jeseníku, v okolí měst Bruntál, Vítkov, Opava nebo Moravský Beroun. Ve stejné oblasti spravují lesy i Vojenské lesy a statky, které například v případě výcvikového prostoru Libavá mluví o kůrovcové kalamitě. Kůrovec se tam v posledních letech postupně přemnožil kvůli tomu, že méně prší, a letošní nebývale suché počasí jeho populaci znásobilo.

Mluvčí Lesů ČR připomněla, že po dlouhodobém suchu jsou lesy oslabené. Právě sucho jim na většině území uškodilo víc než podkorní hmyz, uvedla. S kůrovcem podnik bojuje zejména tím, že v lesích instaluje další feromonové lapače a takzvané lapáky, což jsou předem pokácené stromy nechané v lese. Počty položených lapačů a lapáků jdou do desítek tisíc. Podnik také zvyšuje počet lesníků, kteří vyhledávají napadené stromy. Napadený strom je pak nutné pokácet a z lesa odvézt.
Ohrožení lesů kůrovcem na severní Moravě a ve Slezsku zesiluje to, že tamní smrkové lesy na řadě míst kvůli suchu a šíření houby václavky chřadnou. Od větrné kalamity po orkánu Kyrill v roce 2007 jsou hodnoty kůrovce na severní Moravě stále na hraně kalamity a boj s kůrovcem je tam každoročně nejintenzivnější. Například loni  celkem ze 475 000 metrů krychlových vytěženého kůrovcového dříví u Lesů ČR připadlo zhruba 390 000 metrů krychlových na Moravskoslezský kraj a sousední Šternbersko v Olomouckém kraji. Celková roční těžba Lesů ČR se pohybuje kolem osmi milionů metrů krychlových dřeva.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *