Na Slovensku klasický mor prasat

V oblasti jižního Slovenska okolo Levic byl opět zjištěn klasický mor prasat. Na základě informací, které má Státní veterinární správa ČR k dispozici, nesměřovala z této oblasti do České republiky žádná zásilka, nebezpečí z této lokality tedy nehrozí. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Dodal, že Česká republika je klasického moru prasat prostá, poslední výskyt u divokých prasat byl zjištěn v roce 1999. Proto je třeba podle něj věnovat této nepříjemné a nebezpečné nákaze stále pozornost s tím, že v sousedních zemích, například v Německu nebo na Slovensku, se případy výskytu klasického moru prasat čas od času stále objevují.
„V České republice se již od roku 1999 klasický mor prasat nevyskytl, a to díky přísným veterinárním krokům v nedávné minulosti. Přesvědčujeme se o tom pravidelně prováděným monitoringem. Nicméně pro chovatele to znamená dbát na základní zoohygienická opatření, řekl Duben. Ze základních preventivních opatření jmenoval na prvním místě to, že chovatelé prasat mají zamezit kontaktu svých zvířat s divokými prasaty – to znamená mít okolo farem dostatečně pevné a odolné oplocení.
V České republice byl klasický mor prasat zjištěn naposledy u chovaných prasat v červnu roku 1997 (na Kroměřížsku) a u černé zvěře v listopadu roku 1999 (na Vsetínsku). Dnes však s tímto onemocněním prasat v ČR nemáme problémy, doplnil mluvčí veterinárního dozoru. Vzhledem k tomu, že klasický mor prasat se v českých chovech nevyskytuje, ale ani u černé zvěře, lze z našeho území bez problémů vyvážet vepřové maso, doplnil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *