Na trhu potravina nebezpečná pro alergiky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti řetězce prodejen Penny Market neprodleně stáhnout z pultů obchodů potravinu Carré Piškoty Meruňka, piškoty s meruňkovým želé v čokoládě, v balení 150 gramů a s dobou minimální trvanlivosti do 9. 12. 2013, distributor: Penny Market, země původu Polsko. Důvodem byla přítomnost alergenu mléčná bílkovina. Informoval o tom mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Laboratorní analýza u předmětné šarže potraviny potvrdila přítomnost alergenu mléčná bílkovina v koncentraci 53 miligramů na kilogram. Vzhledem k tomu, že výrobce nevyznačil přítomnost alergenní látky na obalu, jedná se o potravinu škodlivou pro zdraví, která představuje riziko pro osoby s alergií na mléčnou bílkovinu. Státní zemědělská a potravinářská inspekce v souladu s požadavky nařízení (ES) č. 178/2002 Sb. nařídila obchodníkovi okamžitě stáhnout uvedenou potravinu ze všech poboček.

Obchodní řetězec uváděl na svých pobočkách do oběhu 36 960 kusů spotřebitelských balení závadné potraviny, na základě uloženého opatření prodejce stáhnul z prodeje 211 kusů. Inspekce doporučuje všem spotřebitelům s alergií na mléčnou bílkovinu, aby tuto potravinu nekonzumovali. Inspekce uvedenou potravinu odebrala v rámci kontrolní akce zaměřené na zjišťování přítomnosti alergenů v potravinách.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce předala informaci o zjištění nebezpečné potraviny ostatním státům Evropské unie prostřednictvím notifikace v systému rychlého varování (RASFF). S kontrolovanou osobou zahájí inspekce správní řízení o uložení sankce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *