Na Vysočině přišli rybáři o miliony

Rybáři na Vysočině loni vyčíslili škody na rybí osádce, které jim způsobili chránění kormoráni velcí a vydry říční, na 2,665 milionu korun. Meziročně klesly škody o zhruba sto tisíc korun. Podle agenturních informací tentokrát napáchali menší škody migrující kormoráni.

Nejvyšší účet oběma druhům vystavilo ve druhém pololetí Rybářství Velké Meziříčí, v prvním to byla žďárská společnost Kinský. Zatímco kormoráni ve větších hejnech migrují v kraji především přes Žďársko, vydrám se na Vysočině daří nejvíce na Pelhřimovsku, oblíbily si také Havlíčkobrodsko a Jihlavsko. V lásce je nemají producenti ryb ani sportovní rybáři. Náhrada škod vybranými zvláště chráněnými druhy živočichů platí od roku 2000 jen pro rybníky, ne však pro řeky, které spolky pravidelně zarybňují. Nejméně škod v kraji způsobují vydry i kormoráni na Třebíčsku, kde je také nejméně rybníků.
Za celý loňský rok si 12 žadatelů nárokovalo za škody způsobené kormorány asi 1,29 milionu korun a 74 majitelů za ryby, jež jim sežraly vydry, chtělo celkem více než 1,37 milionu korun. Vydry podle ekologů nejsou na Vysočině přemnožené, jejich počet se za posledních pět let nezměnil. Zato škody kormoránů se nedaří snižovat ani povoleným plašením. Při migraci přes území kraje působí kormoráni v hejnech velké škody: ryby nejen sežerou, ale při lovu je zraňují zobáky, a ryby pak uhynou, stěžují si rybáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *