Na Žatecku začala sklizeň chmele

Pěstitelé v žatecké chmelařské oblasti začali tento víkend sklízet chmel. Jak uvedl Emil Bureš, jednatel společnosti Hopservis z Holedeče nedaleko Žatce, která jako první začala chmel sklízet, letošní úroda bude velmi dobrá, stejně jako kvalita chmele. Sklizeň na Žatecku potrvá zhruba do prvního zářijového týdne.

Letos se v České republice pěstuje chmel na 5345 hektarech, což je o 44 hektarů méně než loni. Výměrou chmelnic je Česko na třetím místě za Německem a USA. Pěstitelé očekávají, že z jednoho hektaru sklidí průměrně 1,08 až 1,1 tuny, loni to bylo 1,04 tuny. Ceny chmele by podle předsedy Svazu pěstitelů chmele ČR Bohumila Pázlera měly meziročně vzrůst o 15 až 20 procent. Zemědělci by chtěli minimálně 180.000 až 200.000 korun za tunu, aby pokryli vstupní náklady a eliminovali vliv silné koruny.
Více než polovina žateckého poloraného červeňáku, kterou je Žatecko světově proslulé, podle Bureše poputuje do Japonska, ve kterém mají pivovary o český chmel velký zájem. Část úrody pak spotřebují české pivovary, další velcí odběratelé pocházejí z Německa a Belgie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *