Na Zlínsku začne instalace ohradníků kvůli moru prasat

Zlínský kraj dnes nakoupí elektrické ohradníky, které budou osazeny kolem území zamořeného africkým morem prasat na Zlínsku. Jejich instalace začne ve čtvrtek. O postavení ohradníků se postarají neziskové organizace, kterým budou práce následně proplaceny. Uvedl to zlínský hejtman Jiří Čunek.

Osazení ohradníků souvisí se stavem nebezpečí, který Čunek na katastrálním území měst a obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí vyhlásil v pondělí. Mají zabránit šíření moru mimo ohnisko nákazy. První ohradníky se podle Čunka objeví v úseku mezi Zlínem-Vršavou a Fryštákem a také mezi Slušovicemi a Lípou. Instalaci ohradníků podle něj zajistí dobrovolní hasiči, sportovci a členové dalších neziskových organizací.

V ohnisku nákazy se nyní podle odhadů pohybuje 250 až 400 divokých prasat. Kraj na jejich sledování s největší pravděpodobností nasadí dron, který divočáky nevyruší. Jeho prostřednictvím má být zmapován pohyb zvířat. Dron pomůže také s vyhledáváním uhynulých kusů. Prasata, která neuhynou na mor, budou odchytávána do klecí a následně utracena.

Veterináři v úterý zakázali čtyřem firmám ve Zlínském kraji kvůli africkému moru sklízet do konce roku zemědělské plodiny na 115,5 hektaru půdy. Stát tak chce zamezit migraci divokých prasat z oblasti, kde se prokázala choroba. Zmíněné pozemky jsou na katastrálních územích Hvozdná, Štípa, Kostelec u Zlína, Veselá u Zlína, Klečůvka a Lužkovice. Hospodaří na nich podniky Agrofelta, Fytos CZ, Plemenářské služby a Družstvo Zádveřice-Raková.

Dnes ráno bylo také dokončeno vyznačení zón, do kterých nesmějí vstupovat lidé s domácími zvířaty. Především psi by mohli divoká prasata vyplašit. Dodržování zákazu vstupu bude kontrolovat policie. Zákaz odstřelu divočáků v zasaženém území zůstává v platnosti. Opatření související s vyhlášením stavu nebezpečí si podle hejtmana vyžádají zhruba 12 milionů korun. Náhrada zemědělcům bude kolem šesti milionů, plot bude stát do dvou milionů, další náklady jsou spojené s nezbytnými pracemi.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *