Nabídka medů v tržní síti je bohatá

Českého medu bude letos zřejmě dostatek, i když letošní jaro bylo studené a mokré. Nabídka medů v tržní síti je bohatá a zákazník má velkou možnost výběru. Může si pořídit med za různé ceny a může vybírat medy s původem z České republiky s uvedením konkrétního včelaře, z medů původem z jedné země Evropské unie, ale i z medů směsných, kde zpravidla najde sdělení, že je původem ze zemí Evropské unie a mimo Evropskou unii, uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

U jednodruhového medu se zákazník ihned z etikety dozví, ze které země pochází, zatímco u medů směsných se původ dá dohledat až u výrobce, nikoli přímo na etiketě – tak to umožňuje současná legislativa. Podle nich je nutné uvést původ, u jednodruhového tedy zemi původu, u směsného stačí například uvést „ze zemí EU a mimo EU“.
U všech medů se pak může zákazník spolehnout, že všechny medy, ať původem z EU nebo ze třetích zemí, musí splnit podmínky zdravotní nezávadnosti. To znamená, že med uváděný v naší republice do oběhu nesmí obsahovat žádná rezidua veterinárních léčiv, zárodky moru včelího plodu ani žádné cizí příměsi, ani nesmí být přehřátý, tím by se zničila jeho hodnota. V uplynulých letech byla řada zásilek vrácena zpět dodavateli, šlo například o med z Kuby, z Číny a další, vzpomíná Duben.
Je tedy na zákazníkovi, zda dá přednost ceně nebo kvalitě. Pokud jde o adresný český med, například přímo od včelaře, neudělá zákazník chybu. Však také český med je výborným vývozním artiklem a je žádán jak v zemích EU, tak i ve třetích zemích, doporučuje mluvčí veterinárního dozoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *