Nadprůměrná úroda obilí způsobí zřejmě opět problémy se skladováním

Po loňské nadúrodě nelze vyloučit, že zemědělci budou mít problémy se skladováním letošní sklizně. Záležet bude především na tom, zda se Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu podaří přeskladnit část obilí v intervenčním nákupu a uvolnit alespoň některé kapacity. Letošní sklizeň by se totiž mohla opět pohybovat nad průměrem, který je asi 6,5 až 7 tun milionu tun. Loni dosáhla rekordního výsledku kolem 8,8 milionu tun, ale opakovat se bude jen stěží, uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Slibnou úrodu v letošním roce odhaduje Veleba podle dosavadního průběhu počasí. Po studeném začátku května jsou podle něj nyní dobré teploty, jaké porosty potřebují. Bude ale záležet na dalším počasí, uvědomuje si. Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský se domnívá, že zatím je předčasné hovořit o výsledku sklizně, i když úroda je založena dobře. Situaci může snadno změnit například pět šest tropických dní, poukázal na možné rozmary počasí.
Tendr Evropské unie na vývoz obilí může ze skladů odčerpat až 300 tisíc tun a jde také o přeskladnění zhruba 350 tisíc tun z tuzemska do Německa a Belgie, řekl předseda představenstva Českomoravského sdružení organizací ZZN Zdeněk Kubiska. I tak ale mohou zůstat sklady asi o milion tun plnější než loni. Podle Kubisky s kapacitou mohou být problémy, ale situace není neřešitelná.
Přebytek se po loňské rekordní úrodě odhadoval na 1,8 milionu tun. Od loňského září do letošního března se vyvezlo téměř 500 tisíc tun. Při plném využití tendru EU by to mohlo být dalších asi 450 tisíc tun ve druhém čtvrtletí. Intervenční nákup může podle předsedy Zemědělského svazu ČR dosáhnout nakonec asi 800 tisíc tun, část nabídek totiž možná bude odmítnuta kvůli nevyhovující kvalitě. Další obilí se odčerpá na doplnění zásob, které klesly po předloňském propadu sklizně, řekl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *