Nejlepší řetězce Ahold, Lidl a Makro

V hodnocení obchodních řetězců dopadly nejlépe společnosti Ahold, Lidl a Makro. Na druhém příčce nejlepších se umístily firmy Billa a Penny Market, na třetím místě skončily Globus, Kaufland, Spar a Tesco. Vyplývá to z hodnocení, která uplynulý rok prováděla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Inspekce hodnotila pouze kritéria, která spadají do její kompetence, proto výsledky nelze brát jako absolutní pořadí, upozornil zastupující ústřední ředitel inspekce Martin Klanica.

Ke zlepšení došlo podle něj u všech sledovaných řetězců. Inspekce jim zasílala průběžné výsledky, aby je ještě více motivovalo. Rozdíly mezi řetězci se navíc neustále zmenšují.
Hodnocení začalo loni v květnu a trvalo do konce letošního dubna. Zahrnuje celkem 3924 kontrol v devíti vybraných obchodních řetězcích. Speciální metodiku, která zohledňuje rozdílný počet provozoven jednotlivých řetězců i počet a rozsah kontrol, vytvořila inspekce ve spolupráci s Vysokým učením technickým.
Mezi devět hodnocených kritérií patřila především bezpečnost potravin, výskyt falšovaných a klamavě označených výrobků, jakost čerstvého ovoce a zeleniny, dodržování hygienických norem, nebo funkčnost vnitřního kontrolního systému. Naopak se nehodnotila spousta povinností a okolností, které mohou být pro spotřebitele mnohem důležitější. Například, jestli je u obchodů dostatek parkovacích ploch, jestli se u pokladen tvoří fronty, jaké má firma vztahy s odběrateli nebo poměr zastoupení tuzemských potravin.
Výrazných zlepšení dosáhly řetězce podle Klanici například u hygieny prodeje. Naopak téměř žádné problémy nebyly od počátku s dodržováním teplotního řetězce, neboli teplot skladování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *