Největší sady na západě Čech změnily majitele a chystají rozvoj

Sady Agroova Velké Dvorce na Tachovsku změnily majitele a plánují velký rozvoj. Firmu původně vlastnila skupina soukromých majitelů, nyní je jediným vlastníkem Maximilián Kolowrat-Krakowský. S 98 hektary jablečných stromů má Agroova největší pěstitelskou plochu na západě Čech. Uvedl to jednatel firmy Richard Pecha. Polovina pozemků patří šlechtickému rodu Kolowrata-Krakowského, druhá polovina je státní.

Kolowrat-Krakowský koupil firmu s devíti stálými zaměstnanci od šesti soukromníků za více než deset milionů korun, což byla hlavně hodnota skladů, administrativní budovy a objektu na chlazení jablek a techniku, vše na hektarové ploše. Dalších deset milionů dal do certifikace, úprav a rozvoje. Začal omlazovat sady. Na 22 hektarech vytrhal stromy a vysadí tam menší stromky na drátěné konstrukce, letos šest hektarů. Vykazují vyšší poměr konzumních jablek a umožní snadnější péči. Včetně výsadby moderních odrůd přijde hektar na 500 000 Kč.  Agroova zatím neinvestovala, protože hospodařila kompletně na pronajaté půdě. Nový majitel proto chystá velkou modernizaci, ale až poté, co si odzkouší nové odrůdy, které plodí po dvou až třech letech. „Podnik je konsolidovaný, od podzimu změní firma název na Kolowratovy sady. Kolowrat-Krakowský to chtěl udělat až poté, kdy se projeví pozitivní změny,“ uvedl. Loni v říjnu firma získala certifikát GlobalGAP, který jí otevírá dveře do západní Evropy, hlavně do Německa, kde se snaží dohodnout s možnými odběrateli. Od loňska uznávají tento certifikát i české řetězce.

„Loňská úroda byla mimořádně slabá a mohli jsme nabídnout jen málo,“ řekl Pecha. Úrodu z poloviny zničily kroupy a z konzumních jablek se stala průmyslová. Připomněl, že předchozí tři roky byly nadstandardní, a tak si stromy potřebovaly oddychnout. Průměrná roční produkce sadů je 1500 tun jablek, loňská činila pouze 600 tun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *