Největším producentem vína u nás byla loni opět firma Bohemia sekt

Největším producentem vína v České republice byla loni stejně jako v minulých letech skupina Bohemia sekt s produkcí téměř 172,1 tisíce hektolitrů vína, což znamená mírný pokles oproti roku 2015. V desítce největších tuzemských producentů vína se kromě hlavních výrobců drží i řada obchodníků jako ROYAL WINE nebo společnost Pastra, vyplývá z informací Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).

Statistiky, které ÚKZÚZ sleduje, vycházejí z hlášení o produkci a v tomto hlášení se uvádí také víno, které daný obchodník s vínem do ČR doveze, stočí a následně, většinou ve formě sudového vína, prodá. V první desítce producentů tak jsou firmy jako Bulk wine, Vinařství Velké Bílovice, Royal Wine, LP Wine nebo Pastra.

„Tito obchodníci s vínem nevlastní žádné nebo jen minimum vinic a s vínem pouze obchodují. Například v sousedním Rakousku se může označit firma slovem vinařství pouze pokud dané vinařství vyrábí víno ze svých vinic. Forma nákupu vína a jeho prodeje nemá nic s vinařstvím společného. Ostatně to je situace, kterou bychom chtěli řešit příští řádnou novelou vinařského zákona,“ uvedl ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Kromě obchodníků se v desítce největších producentů drží dál Zámecké vinařství Bzenec, Znovín Znojmo nebo Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice. Největším pěstitelem vinné révy je stále společnost Vinofrukt s více než 500 hektary vinic. Za ní je Vinařství Mikrosvín Mikulov a společnost Neoklas, kterou loni koupila investiční skupina FPD Group.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *