Nejvíce pokut uložila inspekce životního prostředí v oblasti odpadů

Oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové loni na východě Čech provedl 1491 kontrol a za zjištěné nedostatky uložil 268 pokut dohromady za téměř deset milionů korun. Nejvíce pokut bylo v Královéhradeckém a Pardubickém kraji uloženo v oblasti odpadů, uvedl ředitel hradeckého inspektorátu Lukáš Trávníček.

Počet kontrol je oproti předchozím třem letům vzrůstající, co se týče počtu uložených pokut, ten je přibližně konstantní, sdělil Trávníček. Na území hradeckého kraje provedli inspektoři 868 kontrol a uložili 130 pokut, v Pardubickém kraji to bylo 623 kontrol a 138 pokut.

Nejvyšší pokutu v hradeckém kraji ve výši 240 000 korun loni inspektoři uložili firmě Aqua Servis, která je provozovatelem čistírny odpadních vod v Dobrušce na Rychnovsku. Společnost vlivem technické závady dva dny vypouštěla nečištěné odpadní vody ze zařízení přímo do řeky Dědina. Svým jednáním způsobila znečištění toku s následným úhynem ryb a vodních živočichů, včetně zvláště chráněné mihule potoční, řekl Trávníček. Druhou nejvyšší pokutu v hradeckém kraji ve výši 100 000 korun loni dostala firma Beads 4U z Lázní Bělohrad, která dováží z Číny a dalších zemí různé korálky a přívěsky.

V Pardubickém kraji byla největší pokuta ve výši 240 000 korun uložena firmě Paramo za únik kyseliny chlorovodíkové při přečerpávání z železniční cisterny. Do podloží v okolí stáčecího místa uniklo 900 litrů kyseliny. Druhou nejvyšší pokutu ve výši 150 000 korun loni dostala firma Ecos Choceň, která vyrábí díly pro automobilový průmysl. Inspekce zjistila, že  lakovna dílů neměla platné povolení provozu, nebyl splněn emisní limit a firma například chybovala i ve vedení evidence.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *