Nelegálních těžeb dřeva u nás přibývá

V České republice se v poslední době opět rozmáhá nelegální těžba dřeva v lesích. Podnikavci si tímto způsobem mohou díky vysokým cenám dřevní hmoty přijít i na miliony korun. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni za nelegální těžbu dřeva uložila pokuty v celkové výši 4,5 milionu korun. Řekl to ředitel olomouckého inspektorátu ČIŽP Radek Pallós.

„Počet případů nelegální těžby se zvyšuje. Opakuje se fenomén, který jsme mohli zažít před deseti lety. Je to byznys a dřevo se vyplácí prodávat,“ uvedl Pallós. Zatímco v některých předchozích letech se dřevo v tuzemských lesích takřka vůbec nelegálně netěžilo, nyní se situace kvůli jeho rostoucím cenám změnila.
ČIŽP loni v ČR provedla 97 kontrol zaměřených na nelegální těžbu a prohřešky zjistila  bezmála v polovině z nich. Zahájeno bylo 31 správních řízení. Právní moci dosud nabylo 29 rozhodnutí o pokutách v úhrnné výši 4,53 milionu korun. Za těžbu bez souhlasu úřadů lze uložit až pětimilionovou sankci.
Například v Olomouckém kraji inspekce loni udělila půlmilionovou pokutu firmě Textron Consuling, která v Crhově na Šumpersku podle Pallóse úmyslně vykácela lesní porost mladší 80 let, což je zakázané. „Vzniklo tak až 4,27 hektaru holin a došlo k ohrožení životního prostředí lesa,“ řekl. Firma se podle něj hájila tím, že lesní porost napadl kůrovec, takže jej musela pokácet. Odborníci ale argument společnosti Textron Consulting vyvrátili a inspekce jí uložila pokutu. „Profit (firmy z prodeje dřeva) byl rozhodně větší než uložená sankce. Snažíme se ale, aby se sankce blížila profitu. Pro nás je ale velmi těžké určit, za kolik to prodávali, protože vycházíme z tabulkových čísel a z odhadu toho, kolik kubíků (dřeva) bylo možné prodat,“ podotkl Pallós.
Pražská společnost Textron Consulting a její jednatel a společník se podle inspekce v oboru nelegální těžby dřeva už nějakou dobu pohybují. „Firma, její vlastnické i jiné struktury jsou propojeny s jinými firmami, které působí v rámci celé České republiky,“ řekl Pallós.
Nelegální těžba dřeva je podle inspekce zpravidla prováděna s tichým souhlasem majitelů lesů. Například starší majitelé ale svůj les často pronajmou v dobré víře a až s odstupem doby zjistí, že někdo bez jejich vědomí pokácel a prodal stromy.*

Komentáře ke článku 1

  • pipos 72

    je zajimave ze i kdyz jsou s firmami spojovany jedni a tytez osoby policie zatim zrejme nic neresi.prikladem muzou byt firmy i.l.c. ,wood steel a.s. nyni v konkursu a firma s.i.n. corporation.tyto spolecnosti ktere maji bohatou zkusenost s nezakonnou tezbou a na pokutach od cizp dohromady dluzi cca.9000000 kc od roku 2011 tak osoby tzv podnikatele se beztrestne pohybuji po cr s tim ze jsou nemajetni ze se jim stat v tehle republice nic nemuze.dit se toto na zapad od hranic tak uz sedi davno v kriminale.u nas se pouze o tomto problemu pise ale nic se objektivne neresi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *