Němec vyzývá k revizi cukerného pořádku

Předseda ASZ ČR Stanislav Němec zaslal prezidentu Agrární komory ČR Václavu Hlaváčkovi, předsedovi Zemědělského svazu Miroslavu Jirovskému a předsedovi Svazu pěstitelů cukrovky Janu Barošovi následující výzvu:

Vážený pane předsedo,
obracím se na Vás jménem Asociace soukromého zemědělství ČR ve věci tzv.“cukerného pořádku“.
Jak je Vám jistě známo,došlo v minulých dnech k uzavření Cukrovaru Modřany.Díky systému,jakým byly nastaveny výrobní kvóty na cukr to znamená,že pěstitelé cukrovky,kteří do tohoto cukrovaru dodávali mají de facto znemožněno pěstování této komodity.Jedná se zhruba o 3.500 ha cukrovky a tedy cca o 140 mil.Kč hrubých tržeb.
To jistě není nezanedbatelné.Daleko horší je však sám princip současného cukerného pořádku,kdy držitelem kvóty je cukrovar.Znamená to v konečném důsledku,že zemědělec-pěstitel cukrovky se stává zcela bezmocným rukojmím cukrovaru,který rozhoduje o jeho bytí či nebytí.
Asociace soukromého zemědělství ČR na toto nebezpečí upozorňovala od samého počátku jednání o cukerných kvótách a prosazovala,aby držitelem kvóty byl pěstitel.
Bohužel naše obavy se naplnily dokonce dříve ,než jsme čekali.Současná legislativní úprava nedává prostor pro změnu tohoto stavu a dominantní postavení cukrovarů vůči zemědělcům plně posvěcuje.
Vyzývám Vás proto,vážený pane předsedo, ke společnému jednání a postupu našich organizací ,který by vedl ke změně cukerného pořádku tak,aby držitelem kvóty byl pěstitel.
Jediným argumentem,proti tomuto principu byla námitka,že nikde v EU tomu tak není.
Jsem přesvědčen,že tento argument není vůbec relevantní a byl používán zcela účelově lobby velkých cukrovarů.
Očekávám Vaši reakci v co nejkratším čase.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *