Autor
Kategorie:
Nezařazené

Nestačí jen voda, musí se i větrat

Státní veterinární správa ČR opět před očekávanými vedry varuje. Je třeba hospodářským zvířatům zajistit dostatek vody k napájení a přístup k ní, ovšem to se týká i zvířat zájmových. Zvířata na pastvě krom toho musejí mít možnost se skrýt do stínu a ve stájích musí být zajištěno účinné větrání. V uzavřených chovech, tj. v halách, kde je chována drůbež, je třeba počítat s případným výpadkem proudu a prověřit záložní zdroje energie, které zajišťují nucené větrání. A také prověřit signalizaci problémů, aby mohl být náhradní zdroj spuštěn co nejdříve

A když ve stájích, popřípadě halách větrat, tak nejlépe po ránu či za večera, kdy je chladněji. Také by vzduch ustájovacími prostorami neměl proudit přímo, aby nebyl nepříjemný průvan.
Pokud jde o domácí zvířata, tj. psy, kočky, je dobré též zajistit ventilaci, v místnostech situovaných k západu raději zatáhnout závěsy, či rolety. Vždy v miskách dostatek vody. A u exotických ptáků si všimnout toho, aby klece nestály na přímém slunci! I ptáci by měli mít dostatek vody k pití, popřípadě ke koupeli.
První pomoc při přehřátí – okamžitě zvíře umístit do stínu, dát napít odražené vody, chladit tlapky navlhčeným ručníkem, ptáky též zastínit například vlhkou látkou, a popřípadě navštívit veterinárního lékaře. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *