Netarifní opatření stále brzdí obchod v celní unii

Není třeba přijímat jakákoli omezení vzájemného obchodu s potravinářskými výrobky v rámci celní unie se Slovenskem, tvrdá výkonný ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna. Jak uvedl, komora vítá skutečnost, že Rada celní unie začala jedna se zástupci podnikatelů.

Dovozu českého zboží na Slovensko se však stále staví do cesty řada netarifních překážek. Automatické licence na dovoz by měly nahradit licence neautomatické. Mechanismus je přijat, zatím se však netýká žádné potravinářské položky celního sazebníku. Starosti dělá našim exportérům také recyklační fond, do kterého od počátku letošního roku musí dovozci odvádět poplatky za obaly. Tyto poplatky jsou však podle druhu obalu dva až desetkrát vyšší než poplatky, které u nás odvádějí výrobci firmě EKO-KOM za zajištění všech povinností spjatých se zákonem o obalech (např. za tunu PET obalu je to deset tisíc slovenských korun proti 608 českým korunám pro EKO-KOM).
Pokud jde o citlivé položky, dohodli se potravináři v obou zemích, že budou hledat společná řešení a tato řešení předloží své státní správě. V tomto směru působí založený výbor pro česko-slovenskou spolupráci. Jako garant pro českou stranu je navržen děkan agronomické fakulty MZLU prof. Ivo Ingr, tajemníkem české strany je Pavel Popelka ze Zájmového sdružení podniků konzervárenského a lihovarského průmyslu. en a lihovarů.
Slovenská strana zatím ustoupila od zamýšleného omezení dovozu rostlinných olejů, ve hře však stále zůstávají masné konzervy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *