Nezobrazuje se vám e-mail správně? Klikněte zde
 
 
  Newsletter 95/2018
21. května 2018
 
 
 
     
    Ptačí chřipka se rozšířila do blízkosti Chomutova
Autor:  Oldřich Přibík
   
     
   

Ptačí chřipka se rozšířila do Ústeckého kraje. Třinácté české ohnisko veterináři potvrdili v Bílencích na Chomutovsku, jde o chov s 400 kusy drůbeže různých druhů. Během dneška bude vybita, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Jde o první ohnisko na Ústecku.

   
     
 
 
   

"Chovatel nahlásil úhyn dvou krůt, část chované drůbeže vykazovala typické příznaky nákazy. Dnes okolo poledne by mělo být provedeno utrácení v ohnisku a následně budou vydána nařízení pro uzavřená pásma," sdělil Pejchal. Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku asi po deseti letech. Čtyři ohniska jsou v jižních Čechách, čtyři na jižní Moravě a po jednom ve Středočeském, Olomouckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji. Úhyny volně žijících ptáků na nemoc byly zaznamenány i v Praze, ve Zlínském a Královéhradeckém kraji, celkem byla nemoc ke konci ledna potvrzená u 31 volně žijících opeřenců.*

Naprostá většina ohnisek byla nalezena v malochovech. Výjimkou byl velkochov v Řitovízi u Blatné na Strakonicku, kam se virus zřejmě dostal z podestýlkové slámy, kterou asi kontaminovaly divoké kachny. Firma přišla o 6500 kachen přibližně o 20 tun masa. Celkem se v ČR utratilo již zhruba 20 tisíc ptáků.

Ptačí chřipka je rozšířena ve více než 20 evropských státech, včetně sousedního Slovenska. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím podle dosavadních poznatků nakazit nemohou. Počet ohnisek v Evropě se blíží 600, nejvíce postiženými státy jsou Maďarsko s 231 ohnisky a Francie se 177 ohnisky.

   
     
 
  Za každým hektarem vidíme Váš úspěšný projekt  
 
 
 
 
     
    Trumpův poradce považuje rozhovory o TTIP za mrtvé
Autor:  Oldřich Přibík
   
     
   

Hlavní obchodní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa prohlásil rozhovory o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií za mrtvé. Informoval o tom dnes list Financial Times na svých internetových stránkách. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA.

   
     
 
 
   

Peter Navarro, kterého Trump jmenoval do čela Národní rady pro obchod při Bílém domě, označil za jednu z hlavních překážek pro obchodní dohodu mezi USA a EU Německo. To podle něj prostřednictvím "silně podhodnoceného" eura zneužívá Spojené státy i své partnery z Evropské unie, píše list Financial Times.

Zastánci TTIP tvrdí, že dohoda oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Podle odpůrců ale dá větší sílu nadnárodním společnostem a povede ke zhoršení potravinářských, ekologických i pracovních norem. Na protest proti dohodě se již konala řada demonstrací po celé Evropě. Trump již minulý týden podepsal exekutivní příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství (TPP). Tuto obchodní dohodu 12 tichomořských zemí uzavřela před rokem vláda Baracka Obamy, Kongres USA dokument ale ještě neratifikoval.*

   
     
 
  Vaše řepka - Váš úspěch !  
 
 
 
 
     
    Učená společnost kritizuje Senát kvůli zákonu o národních parcích
Autor:  Oldřich Přibík
   
     
   

Vědce z Učené společnosti ČR znepokojuje stanovisko senátorů k novele zákona o ochraně přírody, která má měnit pravidla pro tuzemské národní parky. Pozměňovací senátní návrhy podle nich ignorují moderní pohled na ochranu přírody a vědecky prokázanou úspěšnou obnovu přírody v národních parcích. Uvedli to v dokumentu zveřejněném na webu Učené společnosti. Senát chce například povýšit práva obcí v národních parcích nebo umožnit na území parku v případě potřeby regulovat počet jakékoli přemnožené zvěře.

   
     
 
 
   

"Naopak (návrhy Senátu) vrací situaci před rok 1989 a de facto likvidují připravenou novelu představující úspěšný a pečlivě vyjednaný kompromis mezi minimalizací zásahů do přírody na zlomku našeho území a zájmy místních samospráv," píše se ve stanovisku. Učenci proto apelují na poslance, aby novelu schválili v původním znění. Pod stanoviskem Učené společnosti je podepsáno na 70 předních vědců, převážně profesorů z tuzemských univerzit a ústavů Akademie věd, mimo jiné rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, historik František Šmahel, chemička Jana Roithová, onkolog Pavel Klener, fyzik Tomáš Jungwirth, předseda Akademie věd Jiří Drahoš nebo předseda Učené společnosti Zdeněk Havlas. Novelu zákona původně navrhlo Ministerstvo životního prostředí. Začátkem loňského prosince novelu schválila sněmovna. Senát o novele jednal v polovině ledna. Z jeho verze zmizel odstavec o dlouhodobém cíli národních parků, kterým je ochrana přírody. Naopak nad rámec předlohy zdůrazňuje, že účelem národních parků je také zajištění udržitelného rozvoje obcí na jeho území.*

   
 
     
    Valtické zemědělské muzeum čeká proměna za 58 milionů korun
Autor:  Oldřich Přibík
   
     
   

Valtickou pobočku Národního zemědělského muzea čeká rozsáhlá proměna. Díky dotaci téměř 50 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj vzniknou tři nové expozice a zlepší se zázemí. Pobočka sídlí v historické budově na valtickém náměstí a zaměřuje se na vinařství, zahradnictví a krajinu. O projektu naplánovaném do června 2019 informovala Lenka Martinková z marketingu muzea.

   
     
 
 
   

Novou chloubou Valtic se stane Národní expozice vinařství vyprávějící příběh pěstování vína od jeho počátků do současnosti. Ukáže původ vinné révy, její rodokmen i proměny servírování vína. Součástí expozice se stane také nynější sbírka vinařských lisů. Další modernizovaná expozice přiblíží přírodu i architektonické památky Lednicko-valtického areálu. Třetí stálá výstava dostane název Tajemný život v půdě. Vznikne v dosud nevyužívaném klenutém suterénu. K padesátimilionové dotaci přidá dalších osm milionů korun zřizovatel muzea, tedy Ministerstvo zemědělství. Celková investice 58 milionů korun umožní také rekonstrukci zázemí, vybudování výtahu pro návštěvníky, digitalizaci sbírkových předmětů i zlepšení podmínek v depozitářích.

Národní zemědělské muzeum sídlí v Praze, modernizovat chce také další pobočky v Česku.*

   
 
     
    Soutěž na sídlo Lesů ČR vyhráli architekti Chybík a Krištof
Autor:  Oldřich Přibík
   
     
   

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na návrh dřevěného sídla státního podniku Lesy České republiky se stal brněnský ateliér Chybik+Kristof architektů Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa. Potvrdila to mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. V soutěži bylo 42 návrhů. Nové sídlo bude v Hradci Králové ve stejné lokalitě jako nynější ředitelství podniku.

   
     
 
 
   

Odhad nákladů na výstavbu sídla, parkoviště a veřejného parku podle Lesů ČR činí 470 milionů korun bez DPH. Půjde-li vše podle plánu, mohlo by být nové ředitelství LČR hotovo v roce 2020. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi, podnik ročně vykazuje zisk v miliardách korun.
Vítězství v soutěži na sídlo Lesů ČR Chybík ve svém vyjádření postavil na roveň jejich úspěchu s českým pavilonem na světové výstavě Expo 2015 v italském Miláně. Milánský pavilon podle návrhu Chybíka a Krištofa na Expu získal bronzovou medaili za architekturu. Brněnský ateliér v soutěži Lesů ČR uspěl v konkurenci autorů z USA, Francie, Španělska či Rakouska, uvedl server ihned.cz, který na výsledky soutěže dnes upozornil.
Tvůrci svůj návrh pro Lesy ČR nazvali Lesy v lese. Budova při něm z centrálního prostoru jakoby vrůstá do lesa a les do budovy. Dům má pět ramen, která navazují na reprezentativní foyer se vstupem. Každé rameno představuje jednu správní jednotku podniku. Střechy dvoupodlažních objektů budou porostlé zelení, v jejich okolí bude les.*

   
 
Další akce
 
     
   
01. 02.-02. 02.
     
01. 02.-01. 02.
   
         
    25 let monitoringu půd v České republice, mezin ...       Konference Bayer ExpertForum 2017    
     
    Místo konání: Kamenice 5, Brno       Místo konání: České Budějovice    
         
 
 
     
   
01. 02.-01. 02.
     
02. 02.-02. 02.
   
         
    Klíčem k úspěchu je kvalita       Konference Bayer ExpertForum 2017    
     
    Místo konání: Plzeň       Místo konání: Hradec Králové    
         
 
 
     
   
02. 02.-02. 02.
     
02. 02.
   
         
    Klíčem k úspěchu je kvalita       OSIVO a SADBA, XIII. národní odborný a vědeck ...    
     
    Místo konání: Vsisko u Olomouce       Místo konání: Kamýcká 1279, 165 00 Praha-Praha-Suchdol, Česká republika    
         
 
 
     
   
02. 02.
     
02. 02.
   
         
    Zimní seminář Nejsilnější odrůdy jsou tady!       Zimní agrotechnický seminář Bednar FMT - Dě ...    
     
    Místo konání: Dušníky nad Vltavou 10, 277 44 Vojkovice       Místo konání: Dětenice, okres Jičín    
         
 
 
 
  Jana Masaryka 2559/56b
120 00 Praha 2 Vinohrady
Kontakt: profipress@profipress.cz
Tel.: 277 001 653
 
 
 
 
 
  Odhlásit se z odběru newsletteru Copyright © 2016 Profi Press, s. r. o.