Nová onemocnění se změnou klimatu

S klimatickými změnami mohou souviset i rizika šíření exotických onemocnění známých doposud jen z tropických, popřípadě subtropických oblastí. Státní veterinární správa ČR sleduje tyto trendy onemocnění zvířat novými nemocemi. Proto věnuje pozornost dovozům hospodářských zvířat, ale i zvířat pro zájmové chovy z oblastí, kde se vyskytují exotické nemoci. Informoval o tom mluvčí Sstátní veterinární správy ČR Josef Duben.

Jako příklad exotické nemoci uvedl Duben Krymsko – konžská hemorrhagická horečka, která se vyskytuje na Blízkém východě a v některých oblastech Afriky. Onemocnění přenášejí infikovaná klíšťata a mohou nakazit nejen zvířata, ale i lidi. Proto například musejí být před vstupem do EU vyšetřeni sudokopytníci. A všichni pštrosi a ostatní běžci z Asie a Afriky musí být ošetřeni proti klíšťatům nebo být 21 dnů před dovozem umístěni v izolaci, kde jsou před klíšťaty chráněni.
V Evropě již byla podle Dubna u sudokopytníků zjištěna virová horečka údolí Rift, původem z Afriky, a člověka mohou ohrozit i různé tropické horečky přenášené savým hmyzem, známá je též marseilleská nebo středozemní horečka přenášená klíšťaty, způsobují ji baktérie rickettsie. V Itálii se věnuje pozornost tygřímu komárovi (zanzara tigre), který může snadno přenášet encefalitidu či horečky dengue a chikungunya. V Itálii se objevil tento komár poprvé v roce 1993 a v roce 2001 v jižních oblastech Švýcarska.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *