Nová přehrada Skalička může podle ekologů ohrozit řeku Bečvu

Přehrada Skalička nedaleko Teplic nad Bečvou na Přerovsku, jejíž stavbu chce stát zahájit v příštích letech v rámci rozsáhlých protipovodňových opatření, může mít podle ekologů nepříznivý dopad na život v řece Bečvě i na její vodní tok. Místní ekologické organizace proto spojily síly a budou na přípravu projektu vodního díla dohlížet. Řekl to Jiří Pavelka z nově založené platformy Spojená Bečva.

Přehrada s trvalým vzdutím vody podle Pavelky změní vodní režim Bečvy. „Především má negativní dopad na splaveninový režim, neboť zachytává přirozený chod štěrků, a také představuje nepřekonatelnou překážku pro migrující živočichy. To je v případě Bečvy, která je naší největší štěrkonosnou řekou, katastrofický scénář pro možnosti její ekologické obnovy. Rovněž již samovolně zpřírodněné úseky Bečvy by byly ztrátou splavenin poškozeny,“ varoval.
Michal Krejčí z Unie pro řeku Moravu upozornil, že zastavení chodu štěrků po zprovoznění vodního díla Skalička znásobí už tak vážné problémy se zahlubováním koryta Bečvy, které vznikly kvůli její regulaci. „Řeka zbavená štěrků, na jejichž odnos jinak vynakládá značnou část své energie, si takto uvolněnou sílu vybije v dnové erozi. Tímto procesem se z původně štěrkonosných řek s mělkým a širokým řečištěm stávají hluboké kaňony zaříznuté do podloží,“ uvedl.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *