Nová směrnice zjednodušuje rizikovost zemí z hlediska BSE

Nová směrnice Světové organizace pro zdraví zvířat, známé také pod francouzskou zkratkou OIE, zjednodušuje posuzování rizikovosti zemí z hlediska BSE. Dosavadní pětistupňovou klasifikaci nahrazuje třístupňová. Směrnice klade větší důraz na celkovou bezpečnost exportu hovězího, měřenou hodnocením rizika a úrovní kontrolních postupů. Ustupuje tak od dosavadního hlavního kritéria počtu nakažených kusů dobytka. Na základě této směrnice by mohly jednotlivé státy obnovit dovoz amerického hovězího masa, předpokládá americký ministr zemědělství Mike Johanns.

Na seznam volně obchodovaného masa směrnice přidala také vykostěné červené maso z dobytka mladšího než 30 měsíců. To zemím umožní exportovat toto maso bez ohledu na jejich situaci ve výskytu BSE.
Ve Spojených státech se první případ nemoci šílených krav, neboli bovinní spongiformní encefalopatie, objevil před sedmnácti měsíci. Pro USA to tehdy znamenalo ztrátu řady trhů hovězího masa, zejména v Japonsku a Kanadě.
Americké ministerstvo zemědělství i producenti masa již dlouho zastávají názor, že pro ochranu před šířením nemoci šílených krav jsou nejlepší správné testovací metody a zákazy rizikových krmiv. Představitelé odvětví hovězího masa očekávají, že nová směrnice zlepší situaci USA při znovuzískávání zahraničních trhů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *