Nová výrobna syrovátky

Jihočeská mlékárna Madeta vybudovala novou výrobnu krystalické syrovátky u svého závodu v Plané nad Lužnicí. Náklady na výstavbu a nové technologie se pohybovaly kolem 90 milionů korun. Provoz vznikl ve spolupráci s německou společností Meggle. Uvedl to generální ředitel Madety Milan Teplý.

Zkušební provoz podnik zahájí v polovině srpna nebo začátkem září. Vznikne 20 míst a pracovat by tam měli stávající zaměstnanci podniku. Meggle syrovátku používá pro další průmyslové zpracování, například v kosmetice nebo léčivech.
Madeta, největší zpracovatel mléka v zemi, loni vykázal zisk 45,8 milionu korun, o 3,5 milionu více než v roce 2008. Letos Teplý očekává horší výsledky než loni. Mlékárna se musela od dubna vypořádat s výpadkem 200.000 litrů mléka denně, které jí přestalo dodávat Mlékárenské družstvo Jih. Madetě se postupně podařilo získat chybějící mléko od jiných dodavatelů. Získala 160.000 litrů mléka denně a další menší dodávky. Výpadek se denně pohyboval kolem 30 tisíc až 35 tisíc litrů mléka. „V době, kdy bylo mléka méně, jsme přednostně zpracovávali naše značkové výrobky a omezovali jsme export. Tím Madeta utrpěla,“ uvedl Teplý. Mlékárna také musí hradit zvýšené náklady s dopravou, jeden litr mléka dováženého z Vysočiny je kvůli tomu o 14 haléřů dražší, než kdyby ho vozili z jižních Čech. Madeta získala chybějící mléko z Vysočiny a Moravy. Jejím novým dodavatelem se stalo například zemědělské družstvo Agro Měřín. V dodávkách mléka bude pokračovat i nadále, Madeta s ním uzavřela dlouhodobou smlouvu, poznamenal Teplý. S družstvem Jih Madeta jedná každý měsíc o cenách mléka. Jeho zástupci podle Teplého návrat k původnímu množství dodávaného mléka zatím nechystají. Družstvo do konce března pro Madetu zajišťovalo 520.000 litrů mléka denně. Výkupní ceny mléka se nyní pohybují nad sedmi korunami za litr. Podle odhadů generálního ředitele Madety bude cena v letních měsících a možná až do poloviny září stagnovat a pak zřejmě opět poroste. Například výkupní ceny na severu Německa jsou nižší než v Česku, výjimku tvoří mlékárna v Chamu, která má ceny nejvyšší. Madeta má sedm výrobních závodů. Letos v dubnu rozhodla, že uzavře závod ve Strakonicích. Jeho sušárenský provoz byl dlouhodobě nerentabilní. Mlékárna ročně zužitkuje kolem 400 milionů litrů mléka, což je pětina celkové produkce v zemi. Denně zpracuje kolem 1,1 milionu litrů. Podnik vyrábí přes 239 různých výrobků. Téměř 50 procent produkce tvoří sýry. Letos chce svůj sortiment obohatit o nový přírodní a tvrdý sýr. Produkty Madeta vyváží do 15 zemí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *