Nové logo pro ekologické potraviny

Dnešním dnem vstupují v platnost nová pravidla Evropské unie pro označování biopotravin, která zahrnují i požadavek zobrazovat nové logo EU pro ekologickou produkci. Nové logo se musí povinně znázorňovat na balených bioproduktech, které byly vyrobeny v členských státech EU a splňují stanovené normy. Vedle označení EU bude nadále možné používat další soukromá, regionální či národní loga. Uvádění loga na nebalených a dovážených bioproduktech je dobrovolné.Připomněl to mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice Martin Stašek.

Kromě loga stanoví nová pravidla pro označování také povinnost uvádět místo, kde byly složky produktu vyprodukovány, a číselný kód subjektu, který měl na starosti kontroly. Hospodářské subjekty mají na splnění těchto nových pravidel dvouleté přechodné období. Kromě toho jsou vůbec poprvé zavedena pravidla EU pro ekologickou akvakulturu.
Logo s motivem „eurolistu“ znázorňuje hvězdy EU seskupené ve tvaru listu na zeleném pozadí. Spotřebitelům vysílá dva jasné signály: příroda a Evropa. Komise vzor zaregistrovala jako kolektivní ochrannou známku. Toto logo, které navrhl německý student Dušan Milenković, se stalo jasným vítězem internetové ankety, která navazovala na soutěž pro studenty umění z EU. Vítěz a autoři, kteří postoupili do nejužšího výběru, budou oceněni na slavnostním udílení cen, které se uskuteční v Bruselu 19. července 2010 při příležitosti konference o budoucnosti společné zemědělské politiky pořádané 19. a 20. července.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *