Nové značení lihu zdraží lihoviny

Nový zákon o povinném značení lihu začne platit od 1. prosince. Z vyjádření likérek plyne, že přinese zdražení lihovin. Zákon spíše vítají velcí výrobci , kteří ovládající většinu tuzemského trhu s tvrdým alkoholem, považují ho za nástroj proti černému trhu s alkoholem. Řada malých likérek ale očekává v jeho důsledku existenční problémy. Zpřísnění předpisů podle nich prosadili velcí výrobci a obchodníci, aby zlikvidovali konkurenci. Zákon je reakcí státu na metanolovou aféru, která vypukla loni v září. Na otravu metylalkoholem zemřelo postupně na pět desítek lidí.

Jaroslav Burkart z Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) poznamenal, že všichni legální producenti lihovin bez ohledu na velikost věří, že přijaté nové zákony přispějí k eliminaci černého trhu s alkoholem. Poctivým výrobcům a distributorům podle něj ubude černá konkurence a stát vybere více na spotřební dani.

Zákon o povinném značení lihu zavádí mimo jiné povinné kauce pro výrobce a distributory tvrdého alkoholu. Kauce se budou lišit podle toho, kolik výrobci a distributoři převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou nejvýše 25 000 kusů pásek, zaplatí půl milionu. Nad toto množství bude kauce pět milionů korun. Bude možná také bankovní záruka. Podle Generálního ředitelství cel je v současnosti ke značení lihu registrováno celkem 335 subjektů, mezi něž patří jak tuzemské likérky, tak dovozci tvrdého alkoholu. Počet firem, kterých se bude týkat pětimilionová kauce, odhaduje UVDL do stovky.
Černý trh podle Burkarta neomezí sama o sobě novela zákona o značení lihu, ale spolu s dalšími legislativními změnami v podobě již platné změny živnostenského zákona či chystané změny hodnocení nelegální přepravy a výroby lihovin z přestupku na trestný čin. Odhady velikosti černého trhu s lihovinami v ČR se liší. Zatímco Generální ředitelství cel odhaduje jeho rozsah do deseti procent, UVDL mluví o desítkách procent. Burkart očekává, že po zavedení komplexu opatření to bude v jednotkách procent.

Povinné kauce a komplikace se získáváním bankovních záruk mohou podle Pavla Kučery, předsedy Sdružení výrobců lihovin, sdružujícího menší výrobce, vést k odchodu nadpoloviční většiny malých likérek z trhu. Jiní malí výrobci kvůli pokrytí kaucí zdraží lihoviny a rezignují na další růst a rozvoj.
Růst nákladů v důsledku nových předpisů připouštějí také velké likérky. Zdražení kolků o desetinu či zavedení kaucí zvýší náklady na láhev o desítky haléřů. U velkých likérek předpokládá Burkart zdražení spíše z titulu změn logistiky, sherware, hardware, monitorovacích systémů či změny kurzu eura.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *