Novela devizového zákona před schválením

Vládní novelu devizového zákona, která umožní cizincům nakupovat v tuzemsku zemědělskou půdu včetně lesů, propustila dnes do závěrečného čtení Poslanecká sněmovna. Konečné schvalování novely by se mělo uskutečnit ještě na současné schůzi sněmovny.

Zemědělský výbor doporučil novelu schválit, rozpočtový výbor doporučil změnit účinnost tak, aby zákon platil dnem vyhlášení. Sněmovní výbor pro evropské záležitosti k novele nevydal žádné doporučení, jeho členové za opozici požadovali novelu zamítnout a požádat vládu o prodloužení výjimky o tři roky.
Vláda má projednat novely tří zákonů, které mají umožnit přednostní nakupování státní zemědělské půdy zemědělcům, kteří na ní již hospodaří. Nové úpravy mají zamezit tomu, aby půdu jako první nakupovaly osoby, které neprovozují zemědělskou výrobu.
Zákaz prodeje půdy si vyjednala Česká republika při vstupu do Evropské unie. Výjimka skončí letos v květnu. Nyní podle zákona obyvatelé unie zemědělskou půdu kupovat nesmějí, desítky tisíc hektarů však již vlastní zahraniční firmy, které mají v České republice sídlo. Předloha se vztahuje i na nemovitosti pro bydlení, u nichž výjimka pro Česko už skončila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *