Novým šéfem Agrární komory ČR je Jandejsek z Rabbitu

Novým prezidentem Agrární komory ČR byl dnes na sněmu v Olomouci zvolen ředitel firmy Rabbit Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek. V čele komory nahradil Miroslava Tomana, který už nekandidoval. Dvaašedesátiletý Jandejsek byl jediným kandidátem na prezidenta komory. Mezi své priority řadí například omezení zahraničních dovozů potravin za dumpingové ceny a vyšší podporu státu intenzivní živočišné výrobě a citlivým komoditám.

Pro Jandejska dnes hlasovalo 130 z 188 delegátů sněmu. Jandejsek po svém zvolení řekl, že v čele agrární komory se chce zaměřit na národní dotace, problematiku zastropování dotací a dumpingové dovozy, jež podle něj likviduji tuzemský trh.

Jandejsek chce, aby v příštím programovacím období EU nebyl stanoven strop plateb pro velké podniky. O něm se hovořilo při přípravě současného sedmiletého dotačního období. Evropské orgány původně počítaly s krácením dotací u velkých farem nad ročním stropem 300 000 eur o 40 procent, následně ale bylo krácení dobrovolné a daleko nižší. Podobné myšlenky se ozývají i při formování společné zemědělské politiky po roce 2020.

Západní státy unie podle Jandejska neúměrně dotují výrobu potravin z národních rozpočtů. České výrobky jsou pak na trhu nekonkurenceschopné, protože i přes nižší výrobní náklady jsou v prodejnách dvojnásob drahé než více dotované zahraniční výrobky.

Sněm bude odpoledne volit nové vedení komory. Na šest míst pro viceprezidenty komory se přihlásilo devět kandidátů. Mezi nimi je i bývalý náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla, ředitel společnosti Agro Jesenice Jan Kubiš nebo předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *