O agroturistice konkrétně a optimisticky

Snad poprvé jsem při semináři o agroturistice zažil "pozitivně naladěnou" atmosféru, kde konkrétní příklady životaschopných a živých projektů převážily nad stesky o tom, že nejsou peníze ani dotace a není speciální legislativa. Stalo se při lednovém veletrhu cestovních možností v regionech České republiky Region tour v Brně. V rámci doprovodného programu tohoto veletrhu proběhl i seminář o venkovské turistice, pořádaný neziskovou organizací ECEAT.CZ - českou sekcí Evropského centra pro eko a agro turistiku.

Cílem ECEATu je přispět k setrvalému a udržitelnému rozvoji venkova prostřednictvím šetrné turistiky. Programy a projekty proto respektují místní kulturu, zvyky, podporují místní aktivity a jsou přátelské k životnímu prostředí.
ECEAT.CZ nabízí dva úspěšné turistické programy – „Prázdniny na venkově“ a „Stezky dědictví“.
Program „Prázdniny na venkově“ je tradiční a ověřený průvodce ubytováním na českém venkově, který je platformou pro prezentaci jednotlivých ubytovacích kapacit. Tento průvodce je vydáván od roku 1993 za podpory České centrály cestovního ruchu. Jeho nabídky využilo v uplynulém roce již 4000 hostů. Informace jsou v několika jazycích přístupné i na internetu (www.prazdninynavenkove.cz)
Také „Stezky dědictví“ (Heritage trails) jsou jako oficiální turistický produkt České republiky podporovány Českou centrálou cestovního ruchu. V uplynulém roce zaznamenaly 500 hostů, ze zahraničních převládali Nizozemci, Belgičané a další turisté z německy a anglicky hovořících zemí. Jednotlivé trasy jsou určeny pro „pěšáky“, jezdce na koních, cyklisty i motoristy, spojují pozoruhodná místa přírodního, kulturního i technického charakteru, místních slavností, svátků, kulturních tradic i způsobu života. Provoz na stezkách by neměl negativně zasáhnout do života místních obyvatel, měl by ale směrovat návštěvníky k využívání místní nabídky služeb.
Konkrétní projekty, realizované v mikroregionu Telčsko, představil inženýr Petr Novák, který sám v oboru podniká a je současně nejen farmářem, specializujícím se na chov ovcí ve Lhotce u Telče, ale i manažerem rozvojového sdružení Zdeňkov v Mrákotíně.
Pokud tedy vyjede zájemce o pobyt a putování za historickými i přírodními zajímavostmi právě na Telčsko, může využít bohaté nabídky. Ta by měla zvrátit dosavadní styl návštěv tohoto regionu daný pouze atraktivitou Telče jako města zapsaného v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a nasměrovat návštěvníky této oblasti do širšího okolí. Region nabízí v okruhu 20 – 30 kilometrů řadu drobnějších zajímavostí, které by mohly být inspirací i pro vícedenní pobyt v regionu. Nezbytné zázemí pro to vytvářejí možnosti ubytování v certifikovaných kempech, chalupách i penzionech a také 100 kilometrů značených cyklotras. Certifikací ubytovacích kapacit byl Ministerstvem pro místní rozvoj pověřen Svaz podnikatelů ve venkovské turistice a agroturistice .
Turisticky atraktivní místa jsou popsána ve tříjazyčném průvodci mikroregionem Telčsko, která obsahuje i ryze praktické informace i o možnostech ubytování a také například i o půjčovnách kol.
ECEAT.CZ také ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve venkovské turistice a agroturistice podporuje nové podnikatelské aktivity v tomto oboru. Zájemcům o toto podnikání jsou poskytovány například základní informace a poradenství, a to i ve formě publikací pro začínající podnikatele v oboru, je vydána i publikace o standardech ubytovacích zařízení, nezbytné k získání oficiálního certifikátu. Návštěvníkům na pobytových místech i na trasách slouží mapy a tištěné publikace průvodce.
Břetislav Koč

Foto:
Inženýr Michal Burian, předseda ECEAT.CZ, představil v Brně ověřené programy venkovské turistiky „Prázdniny na venkově“ a „Stezky dědictví“.
Repro:
Ukázka informačních materiálů pro oba programy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *