O kohortě se bude jednat

Až do listopadu, tedy pouze šest měsíců bude ve funkci první český komisař Pavel Telička. Poté jej v Bruselu nahradí bývalý český premiér Vladimír Špidla. Zatímco novému komisaři připadne resort sociálních věcí, Telička spolupracoval s komisařem Davidem Byrnem v oblasti ochrany zdraví a spotřebitele. Ta se zasahuje i do tématiky bezpečnosti potravin.

Tam spadají mimo jiné i otázky spojené s nemocí BSE. Krátce po nástupu do své funkce Telička našim zemědělcům přislíbil že se pokusí jim pomoci zejména v bolestivé otázce velikosti kohorty zvířat, která se u nás musejí porážet, pokud se ve stádu objeví nakažený kus. „Té otázce věnujeme s komisařem Byrnem pozornost a diskutujeme ji poměrně dost často,“ odpověděl Telička na náš dotaz a dodal: „Ale platí nadále to, co jsem říkal dříve: musí doběhnout určité analýzy. S ohledem na aspekt zdraví spotřebitele si nemůžeme dovolit sebemenší rizikové oblasti.“ Jak Telička konstatoval, v nejbližší době má jednat o některých věcech s komisařem Byrnem a právě problém BSE a kohorty porážených zvířat je jednou z nich. „Jedna s otázek, o nichž chceme hovořit, je právě tato. Je třeba hovořit i o určitém načasování kroků, aby zemědělci byli lépe zpraveni o tom, co a kdy zhruba mohou čekat, co se má kdy posoudit a co se má kdy rozhodnout. O co mi jde, je, aby se pokusili dát časový rámec. Aby se zemědělci dozvěděli, že zhruba tehdy a tehdy dojde k tomu a tomu, a že to bude třeba pro ně špatná zpráva, která se ukáže na základě určitého poznatku. Může to být i dobrá zpráva, ale nechci budit žádné naděje,“ poznamenal Telička a dodal: „Nejdu zítra do voleb, abych něco sliboval.“
Jak potvrdil, Velká Británie, tedy země, která je v podstatě jakousi kolébkou BSE a kde toto onemocnění bylo diagnostikováno u stovek zvířat, má opravdu specifický režim. Tam se totiž porážejí jen potomci nakaženého zvířete.
A kam zamíří dnešní komisař po ukončení své práce v komisi? „V nejbližší budoucnosti nevidím své místo v české exekutivě,“ prohlásil Telička a dodal: “ Když jsem tázán, kam dále, tak říkám, že jsou asi dvě až tři varianty určitého zaměření, kam mé myšlenky směřují, které promýšlím. Samozřejmě nevylučuji ani soukromý sektor. Na nabídky, které jsem dostal v české exekutivě a kterých jsem si vážil, jsem nebyl připraven v dané situaci reflektovat. Nicméně platí to, co jsem řekl již dávno, myslím si, že větší část září ne-li října budu přemýšlet a zvažovat. Ale když se podívám v kanceláři na svůj program, myslím si, že moc času na to nebude, protože máme agendu na příští dva měsíce celkem živou. Takže trvám na tom, že zatím mám před sebou dva měsíce intenzivní práce.
Jednou z agend, na kterou se Telička po dohodě se svým kolegou Davidem Byrnem zaměřil, byla problematika HIV/AIDS. „Není to jen problematika třetího světa, jak se většina lidí domnívá,“ prohlásil s tím, že do nebezpečných rozměrů začíná tato otázka narůstat třeba v Litvě a Estonsku, kde se počty HIV pozitivních v posledních letech prudce zvyšují, a to až o 50 procent za rok, hrozivá je situace v Rusku i na Ukrajině. Vrátit tomuto problému politický rozměr, koordinovat přístup k němu, a to nejen v Bruselu má koncepční dokument, který Telička předloží komisi v září. Jak uvedl, vychází z nejrůznějších zkušeností, a to i českých, z přístupu k boji s touto zákeřnou chorobou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *