O krajské dotace není zájem

O dotace na pořízení mlékomatů jihočeští farmáři nemají zájem, spíše bojují o udržení provozu těch nynějších. Zájem o mléko klesl po únorových zprávách o údajné závadnosti stáčeného mléka. Kraj nabízel farmářům ve dvou výzvách celkem 1,5 milionu korun, rozdělit mohl jen třetinu. Z deseti žadatelů byla úspěšná polovina, řekl radní Karel Vlasák. Kraj podle hejtmana Jiřího Zimoly uvažuje o jiné formě podpory zemědělských prvovýrobců.

Podle veterinární správy je v Jihočeském kraji nyní v provozu 15 mléčných automatů, sedm jich zahájilo provoz loni. Nejnovější začal fungovat v srpnu v Lišově. Nejvíce jich je na Českobudějovicku a Jindřichohradecku. Zhruba pět farmářů tento prodej mléka kvůli klesajícím prodejům a nerentanbilnosti ukončilo. Podle vedoucí odboru veterinární hygieny krajské veterinární správy Evy Cipínové inspekce nezjistila při kontrole mlékomatů žádné závažné nedostatky. Nikoho nepostihla sankcí, či dokonce zákazem činnosti. „Evropské normy pro kravské mléko určené k pasterizaci byly vždy dodrženy. Mléko bylo nutné převařit, o čemž byly kupující informováni,“ řekla. Jako jeden z prvních si mlékomat před loňskými Vánocemi pořídil farmář Josef Ciboch z Vrcovic na Písecku. „Denně jsme prodali na 350 litrů mléka, prakticky všechno, které jsme nadojili. Po zprávách hlavního hygienika ale odbyt postupně klesl až na 50 litrů a stal se nerentabilním, zbytek se ho musel zkrmovat,“ řekl Ciboch. Mléko lidem prodávali za 15 korun.
Po úspěšném začátku Ciboch zvažoval, že si pořídí kvalitnější mlékomat pro prodej ve venkovních prostorách, který přijde na 350.000 až 400.000 korun. Žádal proto i o krajskou dotaci. Tu ale nakonec nečerpal. Pronajal si teď malou kontejnerovou mlékárnu na výrobu jogurtů, tvarohu a sýrů. Přijde na asi 1,75 milionu korun. Právě sem by podle něj mohl kraj směřovat svou příští finanční pomoc zemědělcům.
Dotační program měl přispět k rovnoměrnému rozmístění automatů na prodej čerstvého nepasterizovaného mléka na území Jihočeského kraje tak, aby byla garantována snadná dostupnost nabízeného produktu pro co největší množství obyvatel. Podle tehdejších propočtů mělo v kraji vzniknout přes 30 mléčných automatů.
Tepelně neupravené mléko z automatů je před konzumací potřeba převařit. Na tento fakt koncem února upozornil hlavní hygienik Michael Vít. V Jihočeském kraji se tehdy ve zvýšené míře vyskytly případy průjmového onemocnění. Nebylo ale prokázáno, že původcem problémů bylo mléko od farmářů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *