Obávají se o svou ekologickou produkci

Ekologičtí zemědělci se obávají možného rozšíření pěstování geneticky modifikovaných plodin. Podle nejnovějších zpráv by zřejmě Evropská komise mohla povolit jako krmivo a potravinu další tři geneticky modifikované organismy. Nově by se na trh Evropské unie měly dostat linie kukuřice MON89034 x MON88017 a osivo bavlny GHB614. Informovala o tom Sylva Horáková z PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

„Rozšiřování geneticky modifikovaných plodin existenčně ohrožuje ekologické zemědělce. Veškeré riziko, plynoucí z kontaminace bioprodukce geneticky modifikovanými plodinami z cizích pozemků, je totiž právě na straně ekologických zemědělců,“ uvedl předseda PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Zdeněk Perlinger. V případě, že dojde k takové kontaminaci, ekologický zemědělec již nesmí prodat svou produkci jako bio. „Kromě toho ekologický zemědělec pak přijde o certifikát i pověst mezi zákazníky,“ upozorňuje Zdeněk Perlinger. Podle zprávy zveřejněné ze zdroje Ústavu zemědělské ekonomiky a informací 28. března 2011 povolení dalších tří geneticky modifikovaných organismů k dovozu jako krmiva a potravin, zřejmě již nic nebrání.
PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců chce záruky, že v případě, kdy by došlo ke kontaminaci certifikované produkce geneticky modifikovanými plodinami, neponese následky ekologický zemědělec.
„ PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců bude požadovat právní úpravu, která zajistí, že v případě kontaminace ekologické produkce geneticky modifikovanými organismy ponese veškeré náklady pěstitel GMO“ říká Zdeněk Perlinger a dodává: „Zároveň jsme pro důsledné dodržování principů předběžné opatrnosti vůči GMO“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *