Obce čekají vyšší poplatky za vodu a odpad

Podle Sdružení místních samospráv bude stát chystané zvýšení poplatků za vodu a odvoz odpadu domácnosti až 6000 korun ročně navíc. Je to na hranici sociální únosnosti, řekl k tomu předseda sdružení a europoslanec Stanislav Polčák. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ale s těmito výpočty nesouhlasí. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by k takovému zvýšení mohlo dojít jen v případě, že by standardní česká rodina měla zhruba dvanáct členů.

Návrhy ministerstva podle Polčáka směřují nad rámec evropských směrnic a zvýšení poplatku za skládkování odpadu pak podle něho „nepokrytě nahrává“ velkým spalovnám a nevyrovnává se s alternativními způsoby nakládání s odpady.

„Takto zásadní zvýšení cen, které se například u odběru podzemních vod pohybuje na hranici 3400 Kč a u poplatku (za odpad) pro čtyřčlennou průměrnou domácnost jde o zvýšení asi o 2400 Kč ročně v horizontu několika málo let, je razantní skokové zvýšení,“ uvedl Polčák. Částky podle něj vyplývají z podkladů, které vypracovala Česká asociace odpadového hospodářství, a z kalkulací provedených sdružením.

Poplatky za čerpání podzemních vod a vypouštění nečištěných vod se podle sdružení mají během sedmi let zvýšit až o 20 procent, tedy na deset až 20 korun za metr krychlový. MŽP uvedlo, že se zvýší poplatek za odběry podzemní vody na čtyřnásobek. V současnosti činí poplatek dvě koruny za metr krychlový vody na pití a tři koruny za kubík na jiné použití.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *