OBHK: Trh s olejninami

Na trhu s olejninami se prudce zvýšila poptávka po řepce na úroveň 600 kontraktů, tj. 60 000 tun. Na obchodním dnu na královéhradecké burzy 17. října byla registrována vážená cena poptávky ve výši 7550 Kč/tunu. To je oproti minulému obchodnímu dnu zvýšení ceny na 102 %.

Státní zemědělský intervenční fond intervenoval na tomto trhu a kótoval cenu registrované poptávky ve výši 7600 Kč/t s termínem plnění na květen a červen 2001. V praxi to znamená, že je připraven uzavřít s každým zájemcem, který registroval svou nabídku termínový obchod, takže prodávající bude plnit až v květnu a červnu roku 2001 (dodávat zboží).
Trh s řepkou prakticky stojí a celá řada subjektů, které vlastní řepku spekulují na další vzestup ceny. Tím, že SZIF takto kótoval registrovanou poptávku hedžuje pozice jak sobě, tak prodávajícímu. Pokud by totiž cena řepky poklesla, musel by se burzovní obchod vypořádat za cenu při uzavření burzovního obchodu. Takže kdo prodá nyní, se chrání proti poklesu ceny v květnu a červnu. Burza je veřejný trh, na který má přístup po splnění evidenční podmínky každý, takže je výhodné očekávat dalších kroků SZIF svou účastí na burzovním shromáždění. Na burze může prodat a koupit jen ten, který registroval svou nabídku nebo poptávku a ostatní, kteří tak neučiní mohou přijít pozdě a o výhodný obchod mohou přijít.
Cena poptávky po řepce od poloviny srpna udržuje ve výši 7300 až 7400 Kč/t a v říjnu začíná znova růst. Na burze je také patrný výrazný zvýšený objem poptávky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *