Odborníci poradí, čím přilepšit zvěři

Mrazivé počasí a sněhová nadílka komplikují život zvěři žijící v našich lesích. Mnozí lidé se jí snaží přilepšit a nosí do lesa, ke krmelcům a stávaništím krmení, které nebývá vždy vhodné. Někdy se tak i dobrý záměr může nakonec změnit v přímé ohrožení života zvěře. Kdo chce zvěři pomoci, měl by se obrátit na místního správce lesů – hajného, revírníka nebo na myslivce, kteří poradí, co a kam mohou lidé přinést, aby zvěři pomohli a neohrozili ji, doporučuje mluvčí Lesů ČR Radek Drahný.

Mezi vhodné potraviny, které mohou lidé zvěři přinést, patří podle Drahného zdejší ovoce a zelenina. Zvěř má ráda například jablka nebo kořenovou zeleninu – mrkev a petržel. Nevhodné je exotické ovoce jako pomeranče a banány. Pečivo, přestože je zvěř zkonzumuje, jí působí střevní potíže. Proto pečivo není vhodným krmivem. Na místního lesníka je vhodné se obrátit v případě dotazu, čím a kde krmit. Ideální je přinést krmivo na místní hájovnu. Pokud totiž lidé spontánně chodí ke krmelcům, tak zbytečně plaší již tak dost stresovanou zvěř.
Pracovníci státního podniku Lesy České republiky se o zvěř žijící v režijních honitbách starají celoročně. Zejména v zimě je však třeba péči o lesní zvěř věnovat zvýšenou pozornost, dodal Drahný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *