Osm příběhů ze životního prostředí

Ministr životního prostředí Martin Bursík a výkonná ředitelka Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) Jacqueline McGlade dnes v Praze prezentovali aktuálně vydanou publikaci Signály EEA 2009: Osm příběhů ze životního prostředí pro Evropu. Publikace čtivou a atraktivní formou prezentuje nezávislé a ověřené informace o nejzávažnějších výzvách, kterým čelí Evropa v oblasti životního prostředí. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Jakub Kašpar.

Je zahradničení jedním z vašich zájmů? Pokud ano a žijete ve střední nebo severní Evropě, je plzák španělský pravděpodobně jedním z vašich osobních nepřátel. Zdá se, že plzák, který neúnavně napadá vaše bylinky a zeleninu, je imunní vůči regulačním opatřením.
Plzák španělský, dusící se humři, televizory zaplavující zeměkouli a škodlivé částice v ovzduší jsou pouze některými z témat obsažených v Signálech EEA 2009, nové výroční publikaci Evropské agentury pro životní prostředí, představené dnes v Praze českým ministrem životního prostředí Bursíkem a výkonnou ředitelkou EEA, profesorkou Jacqueline McGlade.
EEA v partnerské spolupráci se svou sítí skládající se ze 32 členských států monitoruje životní prostředí v Evropě. Nacházení a čtení řady „signálů“ týkajících se zdraví a rozmanitosti našeho životního prostředí a porozumění jim je podstatou činnosti agentury. Signály EEA 2009, jež budou zveřejněny ve všech 26 jazycích EEA, volí přístup založený na příběhu a poskytují obrázek o klíčových tématech životního prostředí, která jsou zvláště závažná pro nadcházející rok.
„Rok 2009 nabízí pozoruhodnou příležitost angažovat globální společenství a začít se řádně zabývat výzvou týkající se životního prostředí. Musíme jednat opatrně, ale rychle. Rozsah výzvy by nás neměl ani paralyzovat k nečinnosti, ani by neměl udusit cennou debatu. V této souvislosti vítám Signály EEA, které se zaměřují na široké vrstvy občanů Evropy,“ řekl ministr Bursík.
Příběhy obsažené v Signálech EEA nejsou vyčerpávající, ale byly vybrány na základě jejich závažnosti pro současnou debatu o politice životního prostředí v Evropě. Zabývají se prioritními tématy změny klimatu, přírody a biologické rozmanitosti, využíváním přírodních zdrojů a zdravím a životním prostředím.
„Jak se naše potřeba zmírnit změnu klimatu a přizpůsobit se jí stává naléhavější, tak také roste důležitost naší potřeby efektivně komunikovat s širokým publikem. Ještě před tím, než můžeme lidi motivovat k tomu, aby něco podnikli, musíme tyto lidi a jejich vlády zapojit do jednání a zmocnit je k němu,“ řekla profesorka McGlade.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *