Otevírá se možnost dočerpání peněz z fondů

České republice se otevírá možnost dočerpání některých nevyužitých peněz z fondů Evropské unie pro léta 2007 až 2013. Českým novinářům to řekl v Bruselu premiér Bohuslav Sobotka po skončení summitu EU. ČR podle něj spolu se Slovenskem během jednání prosadila závěr vyzývající Evropskou komisi k tomu, aby se spolu se členskými státy pokusila dospět k co nejvyššímu využití dosud nevyčerpaných peněz.

Česku se otevírá možnost dočerpání některých nevyužitých peněz z fondů Evropské unie pro léta 2007 – 2013. Českým novinářům to v noci na dnešek v Bruselu řekl premiér Bohuslav Sobotka po skončení summitu EU. ČR podle něj spolu se Slovenskem během jednání prosadila závěr vyzývající Evropskou komisi k tomu, aby se spolu s členskými státy pokusila dospět k co nejvyššímu využití dosud nevyčerpaných peněz.
„Komise dostala za úkol, aby hledala řešení proto, aby ty stávající evropské programy (pro období 2007 – 2013) mohly být maximálně dočerpány,“ prohlásil český premiér po jednání prezidentů a premiérů členských států unie. Podle něj začnou česká ministerstva okamžitě jednat s EK, aby s ní konzultovala možnou záchranu některých nevyčerpaných peněz. Jen za letošní rok jde podle Sobotky  přibližně o 20 miliard korun. Nejde však podle něj o prodloužení doby ani navýšení dosavadní hodnoty financí určených na jednotlivé projekty.
Další ze závěrů vrcholné schůzky se týká dlouhodobých projektů zahájených v minulém rozpočtovém období a pokračujících do toho současného. „Podařilo se nám prosadit odkaz na možnost financování dlouhodobějších projektů v nové finanční perspektivě,“ uvedl Sobotka.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *