Ovocnářům vadí levné dovozy

Nedávno ukončený hospodářský rok byl pro tuzemské ovocnáře zklamáním. Nevyplnilo se totiž jejich očekávání, že tržby za loňskou sklizeň jablek budou „záplatou“ za ztráty, které jim způsobil propad cen po nadúrodě v roce 2000.

Zahrádkáři měli loni sice slabou úrodu, ale odbyt domácích jablek z intenzivních sadů tomu příliš nenasvědčoval. Hladký byl podle tajemníka Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka pouze prodej letních a podzimních odrůd, v říjnu však začaly masivní dovozy jablek z Polska za ceny kolem šesti korun za kilogram, které trvaly až do konce sezóny. „Z Polska k nám přišlo přes 20 tisíc tun jablek, což je dvacetkrát více než v minulých letech. I když z ostatních zemí byl dovoz nižší, celkově meziročně stoupl o 70 procent, v pětiletém srovnání o 23 procent,“ porovnal Ludvík. Skutečnost, že teprve během července se vyskladní poslední česká jablka z loňské sklizně, má podle tajemníka Ovocnářské unie ČR i jeden pozitivní moment: Spotřebitelé mohou počítat s tím, že po celou sezónu bude v nabídce domácí produkce.
Velmi nízké ceny polských jablek přinutily domácí pěstitele, aby snižovali ceny. „Od února pak prodávali se ztrátami, které vzrostly z počátečních 60 haléřů na kilogramu až ke čtyřem korunám ke konci sezóny,“ upřesnil Ludvík. Celkové ztráty z prodeje dlouhodobě skladovaných jablek vyčíslila unie ovocnářů na 60 milionů korun. Jak poznamenal její tajemník, levná polská produkce vytlačila z českého trhu také tradičního dovozce – Itálii. Poláci obsadili i slovenský trh, kam od nás vyvezlo pouhých 1,5 tisíce tun místo obvyklých zhruba pěti tisíc tun.
Doslova tragicky, nejhůř za minimálně posledních deset let, skončil podle Ovocnářské unie ČR uplynulý hospodářský rok z pohledu obchodní bilance u našeho základního druhu ovoce. „Schodek byl 361 milionů korun. Celkem se dovezlo jablek za téměř půl miliardy korun, což se blíží dovozům za tzv. jablečné války, na které Česká republika musela reagovat zavedením kvót pro zboží z Evropské unie,“ připomenul Ludvík. Současně slabší byly vývozy české produkce. „Export moštových jablek meziročně poklesl o 64 procent, protože byla menší nabídka i poptávka,“ doplnil.
Tuzemským ovocnářům se nelíbí, jak stoupá podíl dovozových jablek na našem trhu, který v loňské sezóně dosáhl 43 procent. „Pokud by se měl blížit k padesáti procentům, pak bude třeba zvážit některá opatření při ohrožení trhu. Naši pěstitelé potřebují investovat do modernizace skladů s řízenou atmosférou. Kdyby měl pokračovat příliv levného ovoce zvenčí a následně další pokles cen jablek, pak na investice mnoho nezbyde,“ vysvětlil Ludvík.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *