Ozdravování se chýlí ke konci

Důsledný postup v rámci povinného ozdravovacího programu proti IBR (infekční bovinní rhinotracheitidě) zatím přináší velmi dobré výsledky. Průběžné hodnocení ukazuje, že v roce 2013 je naděje, že by mohlo proces ozdravování mohl skončit, ovšem za předpokladu, že chovatelé nepoleví. Uvedl to tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

„Kroky proti IBR je nutné dotáhnout do konce. Bylo by dobré, aby chovatelé pozitivní kusy nadále vyřazovali. Kdo tak neučiní do konce roku 2012, bude muset náklady na vakcinaci, diagnostiku a vyšetřování v roce 2013 již hradit ze svého,“ upozornil. S podporu ministerstva zemědělství lze totiž počítat pouze do konce roku 2012. „Na základě dosavadních výsledků je naděje, že do tohoto data by se naše republika mohla zařadit mezi země, které jsou již IBR prosté, což znamená účastnit se intrakomunitárního obchodu bez problémů,“ upřesnil. Program ozdravování by tak mohl být ukončen již po sedmi letech, přičemž podle zkušeností z jiných zemí to obvykle trvá déle, spíš až deset let. Záleží na uvědomění a odpovědnosti všech chovatelů, informoval Duben.
Připomněl,že na konci roku 2005 bylo 19 procent ozdravených chovů skotu. Nyní je jich IBR prostých, to je ozdravených, zhruba 70 procent. „Již v roce 2008 jsme mohli na základě rozhodnutí Evropské komise požadovat při dovozu skotu dodatečné garance. To znamená, že jsme chráněni zvenčí. Do ČR tedy může skot jedině ze zemí této nákazy prostých, popřípadě ze zemí, kde je úspěšně prováděn program ozdravování,“ sdělil Duben.
IBR prosté jsou zatím pouze skandinávské země (Dánsko, Finsko, Švédsko a Norsko), dále Švýcarsko, Rakousko, dva regiony Německa (Oberpfaltz a Oberfranken v Bavorsku) a jedna provincie v Itálii (provincie Bolzano). Na ostatních územích Německa i Itálie se ozdravuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *