Označení Tokaj na vínech smí používat podle EU jen Maďaři

Nárok na označování vín jako Tokaj mají podle Nejvyššího evropského soudu pouze výrobci v Maďarsku. Soud tak zamítl požadavek italských vinařů, kteří chtěli pokračovat ve výrobě s tímto označením.

Zákaz používat název Tocai pro vybraná italská vína, vyplývající ze smlouvy mezi Evropským společenstvím a Maďarskem, je s ohledem na aspekty, kterými se soud zabýval, platný, uvedl nejvyšší evropský soud. Zároveň odmítl námitky ohledně platnosti tohoto zákazu. Soud v rozhodnutí uvedl, že Tokaj odkazuje na název regionu v Maďarsku, zatímco v Itálii znamená pouze odrůdu hroznů. Italští vinaři se proto podle soudu nemohou odvolávat na ochranu původu. Navíc prý měli dost času na to, aby využili přechodného období od roku 1993, kdy se o chystané změně dozvěděli.
Při rozhodování vzal soud v úvahu legislativu, která přihlíží k označení původu. V Itálii se tokajské také vyrábí, ale název se píše jako Tocai. Vyrábí se v oblasti Friuli-Venezia Giulia na severovýchodě Itálie. Úřady v této oblasti požádaly místní soud, aby zrušil platnost zákona, který používání názvu Tokaj v Itálii zakazuje. Zákon má začít platit od března 2007 a vychází z úmluvy mezi Evropskou unií a Maďarskem z roku 1993.
Evropská unie chrání zhruba 600 regionálních názvů potravin, včetně mnoha názvů vín. Takové ochraně se těší například názvy Šampaňské, Rioja nebo Chianti. Italský soud předal spor o název Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *