Pečují o stovky ptačích budek

Správa Krkonošského národního parku má v terénu několik set ptačích budek. Všechny jsou již na svých místech, připravené přijmout své pravidelné nebo úplně nové letošní obyvatele. „Bez dostatku hnízdních příležitostí zásadně klesají počty ptáků dutinových druhů v naší přírodě. Správa KRNAP koordinuje každoroční péči o více než 600 budek a polobudek, určených zejména pro sovy a dravce, ale i některé drobnější druhy ptáků, například sýkory, lejsky nebo rehky,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Mnoho ptačích druhů vyhledává pro hnízdění různé dutiny, zejména v doupných stromech. Vhodných přirozených dutin je však velmi často nedostatek, především v lesích, které jsou nebo donedávna byly obhospodařovány pouze s ohledem na hospodářský výsledek a chybí v nich mrtvé dřevo – ležící, ale především stojící. V takových lesích, které dodnes tvoří i významnou část lesů národního parku, je podpora hnízdních příležitostí pro tyto ptačí druhy nezbytnou součástí jejich ochrany, sdělil Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP.
Budky může vyvěšovat každý, například na stromy ve vlastní zahradě. Při výrobě budek je kvůli úspěšnosti hnízdění ptáků nutné dodržet určité zásady, protože rozměry a konstrukce budek jsou specifické podle skupiny druhů, pro kterou jsou určeny. Další informace k výrobě a péči o ptačí budky naleznete třeba v brožuře Správy KRNAP Péče o volně žijící živočichy, která je k dostání v infocentrech a muzeích Správy KRNAP.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *