Penam očekává mírné zvýšení zisku

Výrobce pečiva na českém trhu, společnost Penam, očekává, že mu po dvou letech poklesu opět poroste zisk. Loni činil 142 milionů korun. Tržby se mají udržovat dále na podobné úrovni, loni Penam dosáhl 3,8 miliardy korun. Společnost patří do holdingu Agrofert Andreje Babiše. Uvedl to mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Hanzelka sdělil, že český trh je vysoce konkurenční, a proto na něm mohou nastat nějaké změny. Penam se bude snažit své pozice posilovat, půjde cestou investic. Jedním z projektů je rozšíření pekárny Zelená louka v Herinku poblíž Prahy, nová pekárna vznikne i u té současné v Rosicích u Brna. Obě investice směřují především do chlebových linek, proto do budoucna pekárenská společnost plánuje inovace právě v kategorii balených a nebalených chlebů, poznamenal Hanzelka.

Počet zaměstnanců by se neměl příliš měnit. Na konci loňského roku jich ve firmě pracovalo 2100, v letech 2011 a 2012 se počet zaměstnanců snížil vždy o 70.

Penam má dceřiné společnosti ještě na Slovensku a v Maďarsku, musí se tedy potýkat s oslabením koruny po intervenci České národní banky. Saldo ze zahraničního obchodu je poměrně vyrovnané, dováží výrobky z Maďarska a vyváží na Slovensko. Hanzelka uvedl, že již nyní vidí první snahy jejich dodavatelů surovin a obalových materiálů o zdražení, které odpovídá právě poklesu kurzu koruny. Také očekávají zvýšení cen pohonných hmot, což prodraží náklady na logistiku, dodal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *